Rafael Grosi, koji je na čelu IAEA doputovao je u 7. jula u Seul kako bi se sastao sa ministrom spoljnih poslova i visokim zvaničnikom za nuklearnu bezbjednost Južne Koreje.
On je u Južnu Koreju doputovao nakon posjete Japanu.
Ministar spoljnih poslova Južne Koreje Park Jin prenio je Grosiju stav zvaničnog Seula da kontaminiranu vodu treba provjeriti radi bezbjednosti i tretirati na način koji je u skladu sa međunarodnim pravom i standardima, saopštilo je ministarstvo.
Ranije ove sedmice, IAEA je saopštila da je dvogodišnje istraživanje pokazalo da bi planovi Japana za ispuštanje vode imali "zanemarljiv uticaj" na životnu sredinu.
Vlada Južne Koreje saopštila je da poštuje izvještaj IAEA i da je njena sopstvena analiza pokazala da oslobađanje neće imati "bilo kakvog značajnog uticaja" na njene vode.
Međutim, to nije umirilo građane Seula, koji su 8. jula izašli na ulicu kako bi javno iskazali svoje negodovanje.
Japanska vlada je nagovijestila da će tokom ljeta početi da ispušta više od milion tona prečišćene vode, mada nije odredila tačan datum. Tokio tvrdi da mu ponestaje prostora za skladištenje te vode.
Reaktori u elektrani Fukušima Daiči su se istopili u martu 2011. pošto je razorni cunami onesposobio sisteme za hlađenje. Voda koja se kasnije koristila za hlađenje reaktora, zajedno s podzemnom vodom na toj lokaciji, kontaminirana je radioaktivnim česticama.
Kontaminirana voda je tretirana ALPS metodom kroz sistem filtracije koji je uklonio većinu radioaktivnog materijala. Međutim, ne postoji praktičan način da se ukloni tricijum, radioaktivni izotop vodonika.
Radijacija tricijuma, koji ima vrijeme poluraspada od 12,3 godine, može biti opasna po zdravlje, ali Japan tvrdi da će u ispuštenoj vodi iz Fukušime radioaktivne doze biti manje od četrdesetog dela bezbjednosnih standarda ili jedna sedmina količine koju je Svjetska zdravstvena organizacija postavila kao standard za vodu za piće.