Taj najveći medicinski centar u Izraelu i na Bliskom istoku angažovao je 150 zaposlenih za istraživanje, a svako od njih je primio treću, buster dozu, u avgustu i sad im je nivo antitijela ispod 700, rekao je bolnički portparol.
Prvi koji je primio četvrtu dozu je hirurg koji transplantira srce doktor Jakob Lavi.
On je rekao da je to bio jedan mali ubod u rame, ali jedan veliki skok za čovječanstvo u globalnoj borbi protiv infekcije kovidom.
Istraživanje predvodi dr Gili Regev Johaj, direktorka jedinice za infektivne bolesti, a odobrio ga je Helsinški odbor Ministarstva zdravlja koji nadgleda testiranje na ljudima.
Iako Uprava za hranu i ljekove SAD još nije odobrila četvrtu dozu vakcine Fajzer izraelski eksperti preporučuju da je prime zdravstveni radnici i građani stariji od 60 godina jer se čini da zaštita opada za šest mjeseci.
"Očekuje se da će ova studija rasvijetliti dodatne koristi davanja četvrte doze. Mi ćemo težiti da shvatimo da li i kome vrijedi dati četvrtu dozu", rekla je dr Regev Johaj.
Njen je cilj da utvrdi da li je četvrta doza efikasna u proizvodnji antitijela i da li je bezbjedna.
Rezultati studije će pomoći da se odredi politika ne samo u Izraelu, već i u svijetu u vreme kada novi soj koronavirusa omikron izaziva nov talas infekcija.
Mnogi eksperti vjeruju da raspoložive vakcine nisu efikasne protiv tog soja, prenose izraelski mediji.
Premijer Izraela Naftali Benet je ocijenio da je Izrael i dalje na čelu globalnog napora bavljenja pandemijom.
On je podsjetio da su građani Izraela prvi u svijetu primili treću dozu vakcine protiv kovida-19 i da nastavljaju da budu prvi sa četvrtom dozom takođe.