Politika

Vučić ipak "nije rešio", a novu upravu čekale bi mnogo bitnije teme od politike

Prvi korak je napravljen: Da li Budva konačno dobija funkcionalnu lokalnu vlast

Sinoćnji izbor Petra Odžića za predsjednika Skupštine Opštine Budva po svoj je prilici prvi korak ka prevazilaženju dugotrajne političke krize u tom gradu.

Prvi korak je napravljen: Da li Budva konačno dobija funkcionalnu lokalnu vlast Foto: Arhiva
Autor
MPAutor
Portal AnalitikaIzvor

Jer, u Budvi je - makar tim povodom - najzad stvorena većina, ali tek ostaje da se vidi da li će isti odbornici dići ruke kada je u pitanju izbor Nikole Jovanovića za čelnika opštine.

Čini se, međutim, kako stvari idu upravo u tom smjeru, čime bi Budva poslije dva uzastopna izborna ciklusa, niza sukoba i raskola konačno dobila funkcionalnu lokalnu vlast.

Novi 'pakt' bio bi heterogen, ali to ne mora biti mana

Dogodi li se to, onda bi primorski grad dobio i najheterogeniju lokalnu vlast u državi. Jer, u njoj bi bili i doskorašnji članovi nekadašnjeg Demokratskog fronta i partije izrazito suverenističkog karaktera koje su u Evropskom savezu, a po svoj prilici i Građanski pokret URA. Pritom, takva bi vlast potencijalno mogla počivati i na podršci Demokratske partije socijalista.

Pitanje homogenosti unutar postizbornih koalicija, makar u Crnoj Gori, odavno je izgubilo na težini. Jer, niz je opština u kojima su 'tridesetoavgustovske snage' nedavno preuzimale vlast, a koja ne bi bila dugog vijeka. Isto se moglo reći svojevremeno i za koalicione vlasti u kojima su participirale snage 'sa druge strane', najprije DPS i SDP.

Vučić ipak - "nije rešio"

Nije tako davno bio maj prošle godine - ispratili smo tada prvi pokušaj izbora u Budvi, a nekoliko dana kasnije i direktnu poruku iz Beograda tim povodom.

U relaksiranoj atmosferi, u studiju više nego prijateljske televizije, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je - ćaskajući sa liderom Demokratske narodne partije Milanom Kneževićem, pjevačicom Jelenom Karleušom i liderom Socijalističke partije Srbije Ivicom Dačićem - o političkom čvoru u Budvi poručio "rešićemo to".

Nepunih devet mjeseci kasnije, Vučić ne samo da ne "rešava" u Budvi, već mu nijedan manevar ne pomaže ni u njegovoj državi kako bi amortizovao efekat koji su izazvali studentski protesti. Zapravo, predsjednik Srbije okrenuo se kampanji obilaska zadružnih domova u pasivnim krajevima Srbije - a sa tih skupova baš i ne stižu impozantne slike.

Vlast bi imala mnogo bitnijih tema od politike

Otud, čini se kako bi nova budvanska vlast, u slučaju da predsjednik bude izabran, imala mnogo bitnijih zadataka ispred sebe u odnosu na pitanja koja pripadaju domenu politike.

Jer, Budva je već dugo bez funkcionalne vlasti, a zbog svega toga najviše su ispaštali i grad i građani. A gdje je situacija takva, onda je nagomilanih problema za rješavanje na pretek. Uz to, nova turistička sezona gotovo da već kuca na vrata.

Pritom, treba imati u vidu da je u pitanju jedna od najbogatijih opština u državi, te da - u slučaju dobrog menadžmenta, upravljanja javnim finansijama, ali i stručnog rada u oblasti međunarodne saradnje i crpljenja sredstava iz evropskih fondova - u tom gradu nije nezamisliv novi ciklus razvojnih projekata.

Može li ovog puta sve proteći bez tenzija i raskola?

I nakon svega, čini se kako bi nova gradska vlast pred sobom mogla imati još jedan bitan cilj - i to onaj do kojeg nijesu stigli mnogi njeni prethodnici - da izgura pun mandat bez tenzija.

Naime, političke krize su permanentno stanje u Budvi duže od deceniju. I onda kada bi neka vlast uspjela 'preživjeti' četiri godine - bilo je to 'na mišiće'. Pritom, od 2020, tamo su održana čak četiri lokalna izborna ciklusa, a u posljednjih 20 godina osam. 

Rano je još zaključivati šta bi se sve u Budvi moglo dogoditi i za mjesec, ali - uprkos bojazni od opstrukcija, nakon dana tokom kojeg je sa primorja stizao novi talas neumjerene retorike kakvoj nije mjesto u predstavničkom domu - prvi korak je napravljen.

Portal Analitika