Društvo

Vremeplov: 1. maj 1886.

Prvi maj: Simbol borbe za radnička prava

Međunarodni praznik rada dan je kojim se iskazuje opšta solidarnist radnika i podsjeća na žrtve koje su pripadnici radničkog pokreta podnijeli kako bi se izborili za veća i bolja radna prava.

Prvi maj: Simbol borbe za radnička prava Foto: UGC
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal AnalitikaIzvor

Male dnevnice, dnevni rad od 12 do čak 18 sati, iskorištavanje dječije radne snage i život na ivici egzistencije rezultirali su nizom štrajkova u kojima su se zahtijevali dostojniji uslovi rada i života. Najveći zamah radnički pokreti su doživjeli u zemlji koja je imala najbrže rastuću industriju – Sjedinjenim Američkim Državama.

Vrhunac se dogodio u Čikagu, maja 1886. godine, kada je na ulice izašla masa od oko 40.000 pripadnika radničkog pokreta ističući zahtjeve simbolizovane u tri osmice:

8 sati rada;

8 sati odmora;

8 sati kulture.

Vlast je na demonstrante poslala jake policijske snage te je izbio žestoki sukob pri čemu je šest radnika ubijeno, a njih pedesetak ranjeno.

Od tada radnici svakog 1. maja organizuju priredbe, zborove i protestne šetnje, izlaze na ulice tražeći bolje uslove života i rada.

Međunarodni praznik rada obilježava se velikim marševima, akcijama i demonstracijama, koje organizuju različiti pripadnici i simpatizeri radničkog, sindikalnog i širokog antikapitalističkog pokreta.

Portal Analitika