Zahvaljujući teleskopu "Konačni horizont", sada možete da vidite "gutanje" materije u galaksiji M87. Njena džinovska crna rupa sadrži masu šest milijardi sunaca. Takođe, astronomi su po prvi put izmjerili crnu rupu, ovu u galaksiji M87. Oni su izračunali da je moguća orbita materije oko crne rupe, sa najbliže strane, oko 5,5 puta veća od konačnog horizonta crne rupe u M87. Ta orbita je, dakle, oko pet puta veličine Sunčevog sistema, što je 750 puta udaljenost između Zemlje i Sunca. Udaljenost između naše planete i Sunca je oko 150 miliona kilometara.
Galaksija M87 udaljena je od Mliječnog puta oko 50 miliona svjetlosnih godina.
Uprkos postojećoj masi i energiji, porijeklo mlazeva iz crne rupe je nepoznato, zato što su relativno gusti, ali i zato što su smješteni u natrpane centre udaljenih galaksija.
Sada su istraživači povezali niz teleskopa sa ciljem da snime okolinu blizu supermasivnih crnih rupa. Naučni tim iza teleskopa "Krajnjih horizont" se fokusirao na centar galaksije M87 i donio prve detalje diska materije koju guta njena središnja crna rupa. Četiri teleskopa su uperena ka centru M87 - sa Havaja, Arizone i dva iz Kalifornije. Naučnici su uspjeli da ih "povežu" u jedan džinovski teleskop da bi dobili više detalja o okolini crne rupe.
Teško je zamisliti okolinu crne rupe. Supermasivne crne rupe su u prosjeku više od milion puta mase našeg Sunca, ali je sva ta materija strpana u prostor koji može da bude samo dio sunčevog poluprečnika.
tekst i foto: blic.rs