Putopisna monografija „Zlatne niti Istoka“, autorke Mire Folić, u izdanju Portala Analitika (Portal Press) predstavljena je večeras u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović” u Podgorici.
O knjizi, koju čini deset putopisa objavljenih na našem portalu, uz autorku su govorile istoričarka umjetnosti Petrica Duletić i književnica i profesorka Slavica Perović.
Brojne posjetioce pozdravila je i urednica izdanja, izvršna direktorica Portal Pressa Tinka Đuranović, koja je istakla veliko zadovoljstvo što je knjiga ugledala svjetlost dana u izdanju Analitike gdje su inicijalno objavljeni zapisi sa Mirinih putovanja.
Posebno je apostrofirala putopis „Moj magični Tibet“, koji je uvršten u radnu svesku za sedmi razred osnovne škole kao primjer na kojem đaci uče kako se izlažu utisci i zapažanja o zemljama i predjelima.
„Uživala sam dok sam radila sa Mirom i dok smo priređivale tekstove. Prolazile smo kroz ogromne albume i foldere fotografija kako bismo našle odgovarajuće, baš one koje bi trebalo da ilustruju detalje“, kazala je Đuranović.
Duletić: Najdublje veze umjetnosti i duhovnosti
Kako je naglasila Petrica Duletić, u knjizi Mire Folić, pisanoj u pripovjedačkom i putopisnom žanru inspiraciju za putovanje mogu pronaći zaljubljenici u pejzaže, istoriju, umjetnost i kulturu zemalja i regija kao što su: Alžir, Egipat, Sirija, Izrael, Uzbekistan, Kirgizija, Iran, Pakistan, Ladak,Tibet…
“Mira ističe veličanstvenost trenutaka susreta sa istorijom. Sa oduševljenjem, ona piše o različitosti civilizacija čiji se tragovi danas sagledavaju u arhitekturi, o estetskim posebnostima etnografskih remek djela, o gradovima vrtova, piramidama, klinastom pismu, o istančanom umjetničkom osjećaju tvoraca islamske umjetnosti, kaligrafiji, geometriji i arabesci. Promatrajući gotovo nestvarno lijepe i skladne uzorke koji krase džamije više zemalja koje je obišla, njihove tirkizne kupole, otkriva najdublju vezu između umjetnosti i duhovnosti. Ove zemlje koje je proputovala nadahnjivale su brojne pjesnike i umjetnike”, kazala je, između ostalog, Duletić.
Naglasila je i da su priče sa putovanja iz knjigei Zlatne niti Istoka nastale kao rezultat Mirinog dugogodišnjeg ličnog putničkog iskustva, istraživanja i saznanja o predjelima čija su istorija, umjetnost i kultura ostavile u njoj duboki trag i obogatile dušu
Perović: Ne putujte bez ove knjige
Prema riječima Slavice Perović, knjiga „Zlatne niti Istoka“ predstavlja dijaloški odnos sa zemljama u koje je Folić putovala, ali i dijalog sa samim putovanjem kao duboko ljudskom aktivnošću i filozofijom.
Kako je napomenula, ova putopisna proza nastajala je dugo, kao što putovanja mogu biti dugotrajna, ali nastajala je iz pomnog i brižljivog bilježenja impresija, mirisa, ukusa, asocijacija i refleksija.
„Zlatne niti Istoka predstavljaju miks žanrova. Pažljiv čitalac će prepoznati putopisnu prozu, bedeker, faktografiju, autofikciju, ispovjednu prozu, filozofiju, sve sliveno u autentični blend Mirinog stila. To sve rezultira jednim autonomnim žanrom u vidu šarmantnog, na momente autoironičnog i prijemčivog teksta gdje putnica nikada nije bitnija od puta, a njena priča nikada važnija od priče koju pričaju zemlje i gradovi“, kazala je Perović.
Napomenula je i da autorka čitaoce vodi na daleka putovanja na koja se mnogi ne bi odvažili.
„Ne putujte bez ove knjige. Tu dobijate priču Mire Folić i mogućeg sebe viđenog tuđim okom. To je već dovoljno društva, a i divna brana protiv putničkog umora. I – obavezno ponesite sendvič“, poručila je Perović.
Folić: Posebna prisnost
Autorka ove nesvakidašnje putopisne monografije, Mira Folić uputila je riječi zahvalnosti brojnim saradnicima koji su je pratili na još jednom zanimljivom putovanju – onom koje je njene zlatne niti Istoka smjestilo među korice knjige.
U tom kontekstu, posebnu zahvalnost uputila je urednici monografije Tinki Đuranović bez čije podrške, kako je kazala, ova knjiga ne bi bila objavljena.
Poručila je i da dok je putovala zemljama Istoka nije slutila da će ta putovanja jednog dana pretočiti u knjigu što je, kako je primijetila, na koncu učinilo da djelo odiše posebnom prisnošću.
Zbog hrama kulture u kojem je održana promocija, Folić je odala počast ratnim drugovima iz Ulcinja - Radosavu Ljumoviću i Danilu Đuroviću, koji su živote izgubili u Drugom svjetskom ratu. Đurović je, kako je kazala, bio njen stric, a među prisutnima na promociji bio je i rođeni brat Radosava Ljumovića.