Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Putujuća izložba „Future Perfect“ stiže u Crnu Goru: Savremena vizuelna umjetnost iz Njemačke na Cetinju

Putujuća izložba „Future Perfect“ stiže u Crnu Goru: Savremena vizuelna umjetnost iz Njemačke na Cetinju

Izložba na sva tri sprata Crnogorske galerije umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ prikazuje radove šesnaest umjetnica i umjetnika koji se bave vizijama budućnosti i spekulacijama o toku istorije

Putujuća izložba „Future Perfect“ stiže u Crnu Goru: Savremena vizuelna umjetnost iz Njemačke na Cetinju Foto: NMCG
Portal AnalitikaIzvor

Izložba savremene umjetnosti iz Njemačke „Future Perfect“, koju zajednički organizuju Narodni muzej Crne Gore, IFA - Institut za odnose sa inostranstvom iz Štutgarta i Gete institut iz Beograda, biće otvorena u petak, 13. septembra u 19 časova, u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju.

Kustos izložbe je Filip Cigler, koordinatorka izložbe isred Narodnog muzeja Crne Gore je Mirjana Dabović Pejović, muzejska savjetnica Umjetničkog muzeja, a saradnica na projektu je Ana Ivanović, viša kustoskinja Umjetničkog muzeja.

Putujuća izložba „Future Perfect“ već godinama širom svijeta predstavlja savremenu vizuelnu umjetnost iz Njemačke, ukazujući publici na nova pitanja koja otvara budućnost i tragajući zajedno s njom za odgovorima na ta pitanja. 

Pod nazivom koji se odnosi na glagolsko vrijeme u engleskom jezikuFuture Perfect, svršeno buduće vrijeme, koje označava radnju koja će se završiti u budućnosti prije neke druge radnje, slično kao futur II u njemačkom ili crnogorskom jeziku, izložba na sva tri sprata Crnogorske galerije umjetnosti Miodrag Dado Đurić prikazuje radove šesnaest umjetnica i umjetnika koji se bave vizijama budućnosti i spekulacijama o toku istorije.
„Iz njihove perspektive dolazi nam najprije pitanje: možemo li kroz pretpostavke i nagađanja doći do razumjevanja složene vremenske konstrukcije završene budućnosti? Zatim, da li će budućnost biti onakva kakvom je zamišljamo? Na koje načine možemo da razvijamo svoje vizije, da promišljamo i anticipiramo budući pravac događaja, i da li je, u tom smislu, moguće da napustimo uobičajene obrasce razmišljanja? Koji su danas potencijali budućnosti kao kritičkog i emancipatorskog koncepta“, navodi se u najavi događaja.

1-deball-cuerpo-cabeza

Objedinjujući filmove, fotografije, skulpture, objekte, slike i kolaže, izložba, kako dodaju, uvodi u različita razmišljanja o sociopolitičkim, ekonomskim i kulturnim istorijskim i današnjim pojavama u evropskim i globalnim kontekstima, poukama iz prošlosti, institucionalnim politikama, mogućnostima individualnog i kolektivnog aktiviranja javnog prostora, mikronaracijama i monumentalnim simbolima.

Izložbu su pripremili Angelika Štepken (Angelika Stepken) i Filip Cigler (Philipp Ziegler) prezentujući pozicije umjetnica i umjetnika koji iz Njemačke. Pored tematskog okvira, izložba ujedno nudi uvide u savremenu vizuelnu umjetnost Njemačke kroz radove Neri Begremijan (Nairy Baghramian), dua DAS INSTITUT (Kerstin Breč / Kerstin Brätsch i Adele Reder / Adele Röder), Marijane Kastiljo Debal (Mariana Castillo Deball), Danija Gala (Dani Gal), Siprijena Gajara (Cyprien Gaillard), Anete Kelm (Annette Kelm), Jute Keter (Jutta Koether), Armina Linkea (Armin Linke), Antje Majevski (Antje Majewski), Henrika Olesena (Henrik Olesen), Jorgosa Sapuncisa (Yorgos Sapountzis), Nore Šulc (Nora Schulty), Nasan Tura (Nasan Tur), Dana Voa (Danh Vo) i Klemensa fon Vedemajera (Clemens von Wedemeyer).

Nakon otvaranja održaće se stručno vođenje kroz izložbu, koja će za publiku biti dostupna do 25. oktobra.

Portal Analitika