- Ne mogu da vjerujem. Ovo je nevjerovatno - izjavio je Alen Čen, zamjenik vođe tima za spuštanje "Kjuriositija" kada su na Zemlju stigle prve slike stjenovitog terena. Na jednoj od njih se vidi točak letjelice.
Američki predsjednik Barak Obama pozdravio je danas uspješno spuštanje rovera "Kjuriositi" na Mars i rekao da to predstavlja izuzetno tehnološko dostignuće. - Uspješno spuštanje "Kjuriositija", najsofisticiranije naučne laboratorije koja je ikad sletjela na drugu planetu, predstavlja izuzetno tehnološko dostignuće koje će služiti kao ponos nacije i u dalekoj budućnosti - poručio je Obama, a prenio je AFP.
Letjelica "Kjuriositi", najambicioznija i najveća mašina koja je ikada poslata u kosmos, poletjela je sa Zemlje u novembru prošle godine i prešla je put dug 560 miliona kilometara.Rover, koji je poznat i pod nazivom Marsova naučna laboratorija, opremljena je insutrumentima za ispitivanje stijene u krateru Gejl, jednom od najvećih udubljenja na Marsu, u potrazi za mogućim pokazateljima da su na toj planeti nekada živeli mikroorganizmi.
Misija "Kjuriositija", u prevodu "radoznalost", košta 2,5 milijarde dolara a sonda je do sada najsofisticiranija koja je pošla put Marsa. Ona nosi visokorazvijenu opremu za analizu stijena i zemljišta Marsa. Sonda ima 900 kilograma i veličine je malog terenskog automobila.
Taj sofisticiorani robot mogao bi dati podatke je li na Marsu ikada bilo života i je li život moguć, odnosno, kako piše CNN, parafrazirajući slavnu rečenicu iz filma Kasablanca: "Od svih gradova u svijetu "zašto bi život bio moguć jedino na planeti Zemlji".
Kjuriositi je robot, no djeluje poput naučnika, skeptičan je, izvodi eksperimentalne kontrole, dvaput i triput provjerava svaki rezultat. No za razliku od ljudi, srećom, robota ne mogu lako ubiti radioaktivne ili toksične supstance, piše CNN.