Kultura

"Pismo ocu" Srđana Keče višestruki pobjednik 5. BELDOCS-a

Izvor

„Pismo ocu“ dobio je i nagradu za najbolji film na BELDOCS-u odlukom žirija ogranka međunarodne federacije filmskih kritičara FIPRESCI Srbija, dok je žiri iste organizacije proglasio najboljim „Pećinu zaboravljenih snova“ Vernera Hercoga (Wernera Herzog), koji govori o praistorijskim crtežima na jugu Francuske, a nagradu za najbolji film u međunarodnoj konkurenciji dodijelio je filmu „Najmanje mjesto na svijetu“ Tatjane Huez.

Kečin film, svojevrsni portret njegovog pokojnog oca, preispituje individualnu odgovornost običnih ljudi zatečenih u vihoru rata, a premijerno je prikazan u Beogradu krajem 2011. godine, na festivalu „Slobodna zona“. Žiri BELDOCS-a u srpskom takmičarskom programu, koji je imao osam naslova, nagradio je „Pismo ocu“ kao „autentičan i umjetnički zaokružen film talentovanog i hrabrog autora, koji u intimnom tonu dotiče važne događaje iz zajedničke prošlosti, bivajući suptilan i snažan u isto vrijeme“, istakao je žiri, koji su činili Mladen Đorđević, Dejan Zečević i Ivan Mandić.

Ravnopravnu nagradu za najbolji domaći film na BELDOCS-u dobio je i dokumentarac „Biba struja“ kao duhovitom i istinitom portretu jednog čovjeka i jednog fenomena, njegovih moći, stremljenja i nemoći, čijom je premijerom 4. maja otvoren peti BELDOCS.

Posebno priznanje žiri je dodijelio filmovima „Lice revolucije“ Vladimira Milovanovića i „S Fidelom do kraja“ Gorana Radovanovića. „Lice revolucije“, kako je istakao žiri, film je modernog izraza koji beskompromisno uvodi na scenu aktere i događaje iz nedavne burne prošlosti, naveo je žiri o tom filmu o petooktobarskim promenama 2000. godine u Srbiji, iz ugla jednog od vođa pokreta Otpor - Branka Ilića. Za Radovanovićev film „S Fidelom do kraja“ žiri je istakao da to ostvarenje o svakodnevnom životu u političkom i društvenom sistemu, koji kao daleki eho pokušava da prizove nekadašnji revolucionarni naboj, odiše jednostavnošću i humorom.

Žiri FIPRESCI Srbija, koji su činili Saša Radojević, Andrej Klemečić i Radmila Đurica, dodijelio je nagradu za najbolji film BELDOCS-a Hercogovom 3D dokumentarcu „Pećina zaboravljenih snova“, uz obrazloženje da je riječ o izuzetnom ostvarenju koje je snimljeno skromnim i intimnim korišćenjem 3D kamere, u cilju sofisticiranog prenošenja taktilnog utiska fantastičnog prostornog aspekta materijala praistorijske umjetnosti koji se nalazi u pećini Šove u Francuskoj. FIPRESCI nagrada za najbolji film u međunarodnom takmičarskom programu dodijeljena je „Najmanjem mjestu na svijetu“ uz obrazloženje da predstavlja nenametljiv portret kolektivnog pamćenja, fantastični vizuelni i epski, a prije svega filmski pristup pričama preživjelih u 12-godišnjem ratu u gradiću Cinkuere. Filmu „Najmanje mjesto na svijetu“ dodeljena je i nagrada za najbolje snimljen film - odlukom žirija koji su činili Đorđe Nikolić, Vladislav Lašić i Nikola Stanković. Žiri ogranka međunarodne federacije filmskih kritičara FIPRESCI Srbija, koji su činili Maja Volk, Dragan Jovićević i Marina Đurašković, dodijelio je nagradu za najbolji film ostvarenju „Pismo ocu“, za „čist dokumentarni jezik, kojim je oslikana uzbudljiva autentična priča o jednom vremenskom razdoblju, kroz arhetipsku vizuru odnosa oca i sina“.

BELDOCS je u petom izdanju predstavio 29 filmova, a završen je festivalskim hitom „Marina Abramović: Umjetnik je prisutan“ Metjua Ejkersa o retrospektivnoj izložbi te crnogorske umjetnice, rođene u Beogradu, u njujorškom Muzeju moderne umetnosti - MOMA. Film o Marini Abramović i njenom performansu napunio je Sava centar publikom različitih generacija, uključujući i mnogobrojne umjetnike, među kojima su bili i oni sa kojima je početkom 70-ih počinjala karijeru u Studentskom kulturnom centru u Beogradu. Publici je pročitana i poruka reditelja Ejkersa, koji je izrazio žaljenje što ni on, ni sama umjetnica, nisu mogli da doputuju u Beograd. Takođe, publici se obratio i umjetničin brat Velimir Abramović, ističući značaj performansa u savremenoj umjetnosti. Mnogobrojna publika strpljivo je podnijela i dva prekida projekcije, zbog tehničkih problema.

BELDOCS je i ove godine organizovan skromnim sredstvima, pa su organizatori posebnu zahvalnost izrazili volonterima.

Portal Analitika