Svijet

Renoarov rad od 50 dolara povučen sa aukcije jer je ukraden

Izvor


Iako slika još uvijek ima znak prodajne galerije "Bernheim-Jeune" u Parizu, poznatog naručioca Renoarovih dijela, na buvljaku se mogla dobiti za 50$ zajedno sa plastičnom kravom i lutkom drvosječe. Ulje na platnu veličine 14x23cm prikazuje pejzaž pored rijeke Sene (Paysage Bords de Seine) i očekivalo se da će na aukciji, koja je bila zakazana za 29. septembar, dostići cijenu 75.000 do 100.000$.



"Potomack Company" koja je raspisala aukciju, povukla je sliku iz prodaje jer je 26. septembra uprava Muzeja umjetnosti u Baltimoru postavila pitanje ko je pravi vlasnik Renoarove slike. Naime, 27. jula, kupac koji je nabavio sliku na buvljaku, donio ju je u „Potomak” gdje je specijalista za lijepe umjetnosti, En Norton Krejner, potvrdila da je riječ o poznatoj Renoarovoj slici sa kraja 19. vijeka.



Istog dana je kompanija kontaktirala "Art Loss Register" – službu koja registruje i prati nestala ili ukradena umjetnička djela – i tom prilikom je potvrđeno da nestanak Renoarove slike niko nikad nije prijavio. Kompanija je takođe provjerila preko FBI i tamo se uvjerila da Renoarovu sliku ni oni ne vode kao ukradenu.



„Potomak” je potom istražio porijeklo slike i utvrdio da je na listi "Bernhajm-Žun" kataloga, kao i da je posljednji zapis koji se tiče izlaganja ili prodaje slike iz 1926. godine, a za lokaciju je naveden Pariz. Kupac je bio Herbert Mej, tadašnji suprug Sejdi Mej, koja je bila značajni donator slika i drugih umjetničkih objekata za Muzej umetnosti u Baltimoru.



Početkom septembra, „Potomak” je dao izjavu za štampu u kojoj se najavljuje prodaja i objašnjava misteriozno porijeklo i otkriće Renoarove slike. Izjava je proslijeđena vodećim medijskim kućama, Muzeju umjetnosti u Baltimoru i internacionalnim specijalistima za Renoara. Od izjave za štampu 6. septembra, vijest o slici i misteriji o tome gdje je bila od 1926. godine se putem medija proširila po cijelom svijetu.



Ijan Šapiro, novinar "Vašington Posta", sproveo je istraživanje o tome šta je sa slikom bilo od 1926. Pregledajući arhivu u biblioteci baltimorskog Muzeja, Šapiro je otkrio listu slika koje je Sejdi Mej pozajmila Muzeju 1937. godine. Na toj listi je i Renoarova slika. Nakon što je obavijestio upravu Muzeja o svom pronalasku, ona je sprovela interno istraživanje o pozajmicama umjetničkih djela Muzeju i tom prilikom je otkriveno da je Renoarova slika bila ukradena 1951. godine.



Dan kasnije, uprava Muzeja je kontaktirala kompaniju, saopštavajući da je slika bila ukradena 1951. godine dok je bila na pozajmici Muzeju, ali da se ne zna za zvaničan policijski izveštaj o krađi. Elizabet Vajnštajn, vlasnica „Potomak” kompanije, odmah je obavijestila FBI o razvoju događaja i sada je u toku federalna istraga.

tekst i foto: B92

Portal Analitika