Društvo

Promijenio naziv NVO i nastavio da vodi sklonište

Radonjiću 56.000 eura da pomaže žrtvama nasilja

NVO Institut za socijalnu i obrazovnu politiku (ISOP), kojom je rukovodio za nasilje i samovlašće više puta pravosnažno osuđivani Mitar Radonjić, promijenio je ime u Ženska asocijacija pa će prihvatilištem-skloništem za djecu i odrasle, žrtve trgovine ljudima i SOS linijom za žrtve nasilje nastaviti da upravlja pod novim „brendom“.

Radonjiću 56.000 eura da pomaže žrtvama nasilja Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U Registru licenciranih pružalaca usluga koje je Ministarstvo rada i socijalnog staranja objavilo 25. januara na sajtu Vlade, piše da je ISOP promijenilo naziv u NVU „Ženska asocijacija“ iz Danilovgrada, te da je Ministarstvo 20. decembra donijelo rješenje kojim je ono od decembra 2019. godine kojim se mijenja naziv pružaoca usluge, te da u ostalom dijelu ostaje nepromijenjeno.

To će reći da licenca za obavljanje djelatnosti socijalne i dječje zaštite za uslugu smještaj u prihvatilištu-skloništu djeteta, odraslog i starog lica koja su žrtve trgovine ljudima ostaje da važi do decembra 2025. godine.

U Registru istovjetno piše i za SOS liniju za dijete, odraslo i staro lice koje je žrtva zlostavljanja, zanemarivanja, nasilja u porodici i eksploatacije, s razlikom da licenca, s obzirom da je izdata 27. januara prošle godine, nastavlja da važi do 2028.

SISTEMSKI FELER

Pobjeda je još u martu prošle godine ukazala na sistemski feler u državi da zakon i pravilnici ne propisuju da za dobijanje licence za obavljanje osjetljivih djelatnosti treba izvod iz kaznene evidencije.

Tadašnje Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, kojim je rukovodio Milojko Spajić, Radonjićevoj organizaciji je za 2022. godinu za ova dva servisa dodijelilo 100.000 eura iako je, kako piše u presudama Osnovnog suda u Baru i Višeg suda iz Podgorice, Radonjić osuđivan zbog nasilničkog ponašanja nad maloljetnicima, obrazlažući to činjenicom da je licencu za sklonište dobio još 2019. godine.

Radonjić je tada pokušao da spriječi pisanje Pobjede jer je nakon inicijalnog koraka redakcije, odnosno postavljanja pitanja nadležnom resoru, po svemu sudeći na osnovu informacija koje su mu dostavljene iz kabineta tadašnjeg državnog sekretara u Spajićevom Ministarstvu Janka Odovića, započeo kampanju pritiska na našu redakciju.

On je u pokušaju da spriječi interesovanje redakcije za sistemski propust institucija nakon što je prethodno kontaktirao novinarku zvao i glavnog urednika Pobjede Draška Đuranovića.

Tom prilikom, Radonjić nije želio da objasni odakle zna za sadržaj mejla koji je upućen Ministarstvu i uopšte za činjenicu da je samo sat vremena prije toga iz redakcije poslat mejl tom resoru. Narednog dana u redakciju Pobjede je stigao i dopis advokatice Danijele Bulatović koja je od Đuranovića tražila da spriječi objavljivanje priče.

PRAZNA PRIČA

Nakon pisanja Pobjede, ovom problematikom se početkom aprila prošle godine bavio i skupštinski Odbor za ravnopravnost koji je usvojio zaključak da će pratiti reakciju Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

Predsjednica Odbora Božena Jelušić tada je rekla da je neophodno da se pravilnikom za licenciranje NVO koje pružaju usluge iz oblasti socijalnih servisa uvede provjera kaznene evidencije odgovornih lica i da će motriti hoće li Ministarstvo pokrenuti izmjene zakona i podzakonskih akata.

Tadašnja koordinatorka Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu Biljana Vučetić kazala je da su ,,raspoloženi da tu normu ugrade u novi zakon“.

Istraživački centar Skupštine analizirao je na koji se način u devet zamalja regije i EU obavlja licenciranje i koji su kriterijumi u pružanju dječje i socijalne zaštite. Riječ je o Albaniji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Srbiji, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, Estoniji i Letoniji.

Jelušić je precizirala da je u Bugarskoj obavezno da postoji izjava o kaznenoj evidenciji fizičkog ili ovlašćenog lica. U Estoniji čak i volonter mora da ispuni uslov da nije kažnjavan za krivično djelo i da ne može biti u bližem srodstvu sa javnim funkcionerima. U Srbiji, direktor mora da ima potvrdu da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da nije pravosnažno osuđivan za krivično djelo iz grupe djela protiv života i djela.

Međutim, od najava izmjena zakonskih rješenja i „praćenja“ reakcija Ministarstva, ostala je samo prazna priča. O tome svjedoči i objavljeni Registar licenciranih pružalaca usluga, ali i činjenica da je ISOP, pod novim nazivom Ženska asocijacija, na osnovu objavljenih odluka Ministarstva rada i socijalnog staranja o raspodjeli sredstava za finansiranje projekata nevladinih organizacija u programima Zaštita od nasilja nad ženama i nasilja u porodici i Društvena briga o djeci i mladima, već inkasirala oko 56.000 eura državnog novca. Za projekat „Zajedno nad prevencijama nasilja nad ženama i djecom“ Ministarstvo je odobrilo 31.768,81 eura, a za realizaciju projekta „Zajedno do prevencije nasilja nad djecom i mladima“, 24.300 eura.

PITANJA BEZ ODGOVORA

Kako u javno dostupnom registru nevladinih organizacija Ministarstva javne uprave još uvijek nije konstatovana promjena naziva NVO ISOP koja se navodi u Registru, Ministarstvu rada i socijalnog staranja Pobjeda je u petak uputila nekoliko pitanja na koja još uvijek nijesmo dobili odgovore.

Neka od pitanja su da li Radonjić vodi NVU ,,Ženska asocijacija“ iz Danilovgrada, zbog čega nije obavljeno licenciranje iznova, te da li su na bilo koji način preispitivali licencu ovog pružaoca usluga, a nakon što je Pobjeda pisala da je njen direktor osuđivan zbog nasilja.

Pitali smo i da li su u Ministarstvu preduzeli neke aktivnosti po tom pitanju i da li smatraju da su ljudi kojima ovo nevladino udruženje pruža usluge bezbjedni, kao i da li kontrolišu, i na koji način, pružaoce usluga iz ove oblasti i da je nekome oduzeta licenca i zašto.

Pobjeda je pisala još u aprilu prošle godine da je Odsjek za inspekciju socijalne i dječje zaštite zbog utvrđenih nepravilnosti koje su se odnosile na kvalitet pružanja usluge smještaja u Skloništu za žrtve trgovine ljudima Instituta za socijalnu i obrazovnu politiku (ISOP), Spajićevom Ministarstvu finansija i socijalnog staranja još u oktobru 2021. godine podnio Zahtjev za vršenje nadzora nad kvalitetom stručnog rada u toj NVO, na koji nikada nije dostavljen odgovor.

Kako je tada Pobjedi saopšteno iz Uprave za inspekcijske poslove, inspekcijskim nadzorom je utvrđeno više nepravilnosti tokom više nadzora u periodu od decembra 2020. do februara 2022. godine, među kojima i da pružalac usluge ISOP jednoj korisnici, prilikom smještaja u prihvatilištu-skloništu, nije obezbijedio smještaj u skladu sa uzrastom i polom.

Krajem jula prošle godine i Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je krivični predmet protiv Radonjića zbog krivičnog djela zlostavljanje i protivpravno lišenje slobode djevojčice koja je bila smještena u skloništu ISOP-a.

Djevojčica je sredinom maja odvedena u to sklonište, a puštena je tek 18. juna nakon što su se njeni roditelji obratili advokatima i Centru za socijalni rad u Nikšiću i zatražili da im vrate dijete, koje se žalilo na katastrofalne uslove u skloništu i na loše postupanje Radonjića prema štićenicima.



Portal Analitika