''Rješavanje ovih pitanja i usvajanje izbornog zakonodavstva, su prioritet procesa u Crnoj Gori, za šta je potrebana kvalifikovna EU politička većina u Skupštini kao preduslov da se Crna Gora pomjeri iz trenutnog stanja mirovanja u procesu pridruživanja EU. Trenutni zastoj u EU integracijama nastao je i zbog nesnalaženja nove administracije i isključivanja srednjeg i višeg službeničkog nivoa kvalifikovanog za proces pridruživanja EU, što dovodi do gubitka instuitucionalne memorije, posebno u poglavljima 23 i 24, što dodatno umanjuje šanse Crne Gore da zadrži od ranije stečenu i privilegovanu poziciju države sa najboljom pozicijom da prva uđe u članstvo EU'', kazao je Radulović.
Pritom, kako dodaje, Republika Slovenija i Republika Hrvatksa nijesu mjenjale svoju pregovaračku strukturu tokom procesa pridruživanja EU, a Crna Gora je mjenja već treći put.
''Dodatno, nastupio je i zastoj u zakonodavnoj aktivnosti pa tako nijesu ni u formi nacrta pripremljeni Zakon o Skupštini ili Zakon o Vladi za koje postoji društveni konsenzus o neophodnosti donošenja ili se vidno kasni sa donošenjam godišnjeg programa rada Vlade i Fiskalne strategije, kao ključnih dokumentata izvršne vlasti'', kazao je Radulović.
Kako dalje ističe, u zakonodavnoj sferi nephodne su i kvalitetne dopune Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, Zakona o stečaju, Zakona o krivičnom postupku, Krivičnog zakonika i niza drugih zakona koji nijesu u skupštinskoj proceduri.
''U konačnom, više je nego neophodno i urgentno da se u Skupštini Crne Gore jasno profiliše proevropska i reformska većina kvalifikovna da proces EU integracija pomjeri iz stanja mirovanja, iskoristi naklonost međunarodne zajednice i Evropske komisije za ovaj proces i društvo vrati u stanje stabilnosti i tako mu se omogući jasna i izvjesna evropska perspektiva'', zaključuje Radulović.