Politika

Nekadašnji ambasador u Kini podnio krivičnu prijavu ODT-u protiv ministra vanjskih poslova zbog zloupotrebe službenog položaja

Radulović uzurpirao prava predsjednika države

Nekadašnji ambasador Crne Gore u Kini Darko Pajović podnio je Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu protiv Đorđa Radulovića, ministra vanjskih poslova Crne Gore, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo „zloupotreba službenog položaja“ iz čl. 416 st 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Radulović uzurpirao prava predsjednika države Foto: PA/Arhiva
PobjedaIzvor

Time će brutalni progon ovog ambasadora koji je ministar i resor kojim rukovodi mjesecima nezakonito provodio, o čemu je Pobjeda pisala, najvjerovatnije dobiti svoj sudski epilog.

U krivičnoj prijavi nekadašnji ambasador Pajović optužio je ministra Radulovića „da je krajem 2020. i početkom 2021. godine, svjestan svog djela čije je izvršenje želio, znajući da je isto zabranjeno, u svojstvu ministra vanjskih poslova Crne Gore prekoračio granice svojih ovlašćenja na način što je okončao mandat ambasadoru Crne Gore u NR Kini, iako nije imao navedena ovlašćenja“. Ovim postupkom, kako se navodi, ministar je teže povrijedio Pajovićeva prava, „jer mu je onemogućio da obavlja svoju funkciju“. U obrazloženju krivične prijave koju potpisuje Pajovićev advokat Milan Radulović detaljno je opisan način na koji je ministar Radulović zloupotrijebio službeni položaj.

Svjesni zloupotreba

Iako je znao da je to zabranjeno, u svojstvu ministra vanjskih poslova Crne Gore sačinio je Obavještenje koje je kod Ministarstva zavedeno pod br. 9/01-1766/20. Obavještenjem je podnosilac (Pajović) informisan da je Vlada Crne Gore usvojila odluku o okončanju njegovog mandata kao izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Crne Gore u Narodnoj Republici Kini. Nadalje, ovim aktom je podnosiocu prijave izdat nalog da, u cilju adekvatnog okončanja mandata i povratka u Crnu Goru do dana 15. februara 2021. godine izvrši neophodne radnje i pripreme… Međutim, Vlada Crne Gore nije donijela odluku o okončanju mandata, kako se navodi u obavještenju. Naprotiv, Vlada je na osnovu člana 40 Pajović je osnovnom državnom tužiocu podnio i krivičnu prijavu protiv Damira Šabanovića, prvog sekretara Ambasade Crne Gore u Kini, zbog osnovane sumnje da je 15. februara ove godine, u Ambasadi Crne Gore u NR Kini izvršio pretres prostorija Ambasade i kancelarija, privatnih i ličnih stvari ambasadora. Time je izvršio krivično djelo „zloupotreba službenog položaja“ iz čl. 416 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Pretres prostorija Ambasade izvršio je u odsustvu ambasadora koji je u tom trenutku bio na čelu diplomatsko-konzularnog predstavništa Crne Gore u NR Kini.

"Prijavljeni je prekoračio granice sopstvenih službenih ovlašćenja na način što je pretresao prostorije Ambasade Crne Gore u NR Kini, kojom prilikom je izvršio pretres kancelarija koje kao službene prostorije koristi podnosilac predmetne prijave, kao i pretres njegovih ličnih stvari koje je zatekao u prostorijama Ambasade u periodu kada ambasador nije boravio u prostorijama ambasade zbog Kineske nove godine koja je državni praznik, čime je na direktan način povrijeđeno konvencijsko i ustavno pravo ambasadora. Nesumnjivo je da se u postupanju prijavljene stiču svi zakonom predviđeni elementi bića krivičnog djela „zloupotreba službenog položaja“ iz čl. 416 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore", navodi se u krivičnoj prijavi Darka Pajovića.

Krivična prijava protiv Damira Šabanovića zbog neovlašćenog pretresa Ambasade st. 4 Zakona o vanjskim poslovima utvrdila prijedlog odluke da se Pajović opozove sa dužnosti ambasadora Crne Gore u Kini. Dakle, nije bila donijeta bilo kakva odluka o okončavanju mandata, nego je utvrđen predlog – navodi se u krivičnoj prijavi. Pajović podsjeća da je o okončanju njegovog mandata na funkciji ambasadora, isključivo, mogao da odluči predsjednik Crne Gore donošenjem ukaza o opozivu i da ministar vanjsklh poslova Crne Gore nema ovlašćenja da preduzima bilo kakve radnje u pravcu okončanja mandata šefova diplomatsko-konzularnih predstavništava.

Mišurovićeva uloga

Ministar Radulović je, kako je navedeno, kao neposredno pretpostavljeno lice, državnom sekretaru MVP Ljubomiru Mišuroviću, izdao nalog da donese akt o okončanju mandata ambasadoru Pajoviću, što je on i uradio, iako za to nije ovlašćen. Pajović je u prijavi predložio da se na okolnosti sačinjavanja akta

Okončanje mandata ambasadora od 15. februara saslušaju ministar Radulović i Mišurović jer je nesporno on njegov potpisnik.

"Predlažem da nadležni tužilac pokrene krivični postupak ukoliko utvrdi da postoji stepen osnovane sumnje da je radnjama Mišurovića ili nekog drugog lica ostvareno biće krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti, da je preduzimanje opisanih radnji bilo nezakonito, da je Radulović prekoračio službena ovlašćenja, da je nezakonito odlučivao o okončanju Pajovićevog mandata i u tom pravcu preduzimao radnje koje su prethodno opisane", ističe se u prijavi.

Navodi se da je 3. marta, nakon donošenja spornih akata iz decembra 2020. i februara 2021. godine, MVP donijelo Rješenje br. 4/3-111/21-256, na osnovu kojeg je ambasadoru Pajoviću prestao radni odnos, koje je potpisao Radulović, iako je znao da nema ovlašćenja da odlučuje o tome.

Povreda prava 

U Pajovićevoj krivičnoj prijavi navodi se da mu je mandat pravno valjano okončan tek 25. februara, kada je stupio na snagu ukaz o opozivu koji je potpisao predsjednik Crne Gore. Ministar Radulović je prekoračio ovlašćenja i time teže povrijedio prava ambasadora Darka Pajovića kojem je onemogućeno da vrši dužnost. Uz to, Radulović je neovlašćeno naložio da se ambasadoru Pajoviću zabrani pristup prostorijama ambasade.

"Narušen je profesionalni integritet podnosioca krivične prijave, jer je kao ambasador štitio, predstavljao i zastupao interese Crne Gore u NR Kini", navodi se u krivičnoj prijavi Darka Pajovića protiv ministra Đorđa Radulovića. Krivična prijava podnijeta je 15. marta, ali kako Pobjeda saznaje, pošto se radi o državnim fukcionerima, ODT je mora proslijediti Specijalnom državnom tužilaštvu, čija je to nadležnost.

Krivična prijava protiv Damira Šabanovića zbog neovlašćenog pretresa Ambasade

Pajović je osnovnom državnom tužiocu podnio i krivičnu prijavu protiv Damira Šabanovića, prvog sekretara Ambasade Crne Gore u Kini, zbog osnovane sumnje da je 15. februara ove godine, u Ambasadi Crne Gore u NR Kini izvršio pretres prostorija Ambasade i kancelarija, privatnih i ličnih stvari ambasadora.

Time je izvršio krivično djelo „zloupotreba službenog položaja“ iz čl. 416 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore. Pretres prostorija Ambasade izvršio je u odsustvu ambasadora koji je u tom trenutku bio na čelu diplomatsko-konzularnog predstavništa Crne Gore u NR Kini.

"Prijavljeni je prekoračio granice sopstvenih službenih ovlašćenja na način što je pretresao prostorije Ambasade Crne Gore u NR Kini, kojom prilikom je izvršio pretres kancelarija koje kao službene prostorije koristi podnosilac predmetne prijave, kao i pretres njegovih ličnih stvari koje je zatekao u prostorijama Ambasade u periodu kada ambasador nije boravio u prostorijama ambasade zbog Kineske nove godine koja je državni praznik, čime je na direktan način povrijeđeno konvencijsko i ustavno pravo ambasadora. Nesumnjivo je da se u postupanju prijavljene stiču svi zakonom predviđeni elementi bića krivičnog djela „zloupotreba službenog položaja“ iz čl. 416 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore", navodi se u krivičnoj prijavi Darka Pajovića.

Portal Analitika