On je to saopštio danas predstavljajući Izvještaj o radu predsjednika Opštine i organa i službi lokalne uprave za 2020. godinu, koji je usvojen većinom glasova odbornika.
“Osnovni cilj bio je obezbijediti stabilnost javnih finansija ali i mogućnost redovnog servisiranja svih obaveza, što je uspješno realizovano. Značajno je naglasiti da je Opština očuvala najznačajnije primitke iz sopstvenih prihoda a to su porez na nepokretnosti koji je ostvaren na nivou od 5.292.306,62 eura ili 96,2% od planiranog kao i naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta po osnovu koje je ostvaren prihod od 2.800.008,47 eura ili 83,1% ostvarenosti u odnosu na plan. U nepovoljnoj situciji izazvoj epidemijom i krizom, ovakvo ostvarenje i održivost sopstvenih prihoda ogroman je uspjeh Opštine Bar”, navodi se u saopštenju iz Opštine Bar.
Kako se napominje, isplaćeno je svih 12 bruto zarada za prošlu, kao i sve dotacije društvima i ustanovama čiji je osnivač Opština kao i svi transferi institucijama, pojedincima i nevladinom sektoru.
„Opština Bar je ujedno i prva opština u Crnoj Gori koja je izmirila sve dospjele rate i u potpunosti izmirila dug shodno Ugovoru o reprogramu zaključenim sa Ministarstvom finansija u februaru 2015. godine. Važno je naglasiti da je od početka mandata u avgustu 2018. godine ova lokalna uprava do 31.12.2020. godine, odnosno za nešto više od dvije godine umanjila opštinski dug za čak 9.56 miliona eura“, navodi se u saopštenju.
Kako je naglašeno, prioritetan cilj bio je i nastavak realizacije ali i započinjanje novih vrijednih kapitalnih projekata u Opštini, pa je na Prijedlog predsjednika prvi put usvojen Strateški plan razvoja Opštine Bar za period 2020-2025.
„U veoma teškoj i izazovnoj godini, ne samo za Opštinu već i za državu, region i svijet, uspjeli smo, ne samo da nastavimo realizaciju započetih kapitalnih investicija već i da započnemo nova ulaganja u više razvojnih projekata u Baru“, saopštio je Raičević u izvještaju.
Najznačajniji razvojni projekti jesu, kako se je saopštio, rješavanje višedecenijskog problema vodosnabdijevanja i odvođenja i tretmana otpadnih voda u naseljima Dobra Voda, Veliki pijesak i Utjeha, za oko 10.000 domaćinstava i privrednih subjekata, za što su stvoreni uslovi formalizovanjem saradnje sa Regionalnim vodovodom i Evropskom bankom za obnovu i razvoj u vrijednosti aranžmana od 12 miliona eura. Isto tako u rješavanje ovog problema u naselju Sveti Ivan uloženo je preko milion eura.
„Opština završava radove na izgradnji šetališta u Sutomoru u saradnji sa Upravom za javne radove i JP za upravljanje morskim dobrom, čime će Sutomore dobiti savremen izgled i novu atraktivnost i poželjnost kao turistička destinacija u rangu sa elitnim ljetovalištima Mediterana. Završeni su radovi i na izgradnji Kuće maslina u Starom Baru koja će uskoro biti stavljena u funkciju kao novi i savremen centar maslinarstva u gradu i regionu, dok je u toku priprema za izgradnju Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju a izgradnja stambenog objekta za penzionere u saradnji sa Udruženjem penzionera Bara već je započeta.
Radovi na izgradnji nadvožnjaka prema Bjelišima, preko pruge i kompletiranje cijele trase Bulevara sa kružnim toko sa kojim će činiti cjelinu, ukupne vrijednosti oko 2.4 miliona eura, u završnoj su fazi i trasa će biti stavljena u funkciju narednih dana, dok su radovi na izgradnji ulice od kružnog toka kod mosta rijeke Željeznice ka unutrašnjosti Ilina završeni i to u ukupnoj vrijednosti od preko 630 hiljada eura - navodi se u saopštinje Opštine Bar.
Pored toga, Opština je izdvojila sredstva i za civilni sektor, omladinske i organizacije za kulturu, narodnu kuhinju ali i za obrazovanje.