Nakon stravičnog masovnog zločina u Medovini, svi smo se nadili da se slično nikada više neće desiti u Crnoj Gori, ali, na žalost, dogodio se još razorniji zločin u vrlo kratkom vremenu i sve nas ostavio bez riječi. Tako razgovor za Portal Analitika počinje profesor na Pravnom fakultetu u Podgorici, kriminolog Velimir Rakočević.
Kako ističe, nakon toga maskra moralo je biti urađeno mnogo više, naročito na preventivnom planu.
“Politička nestabilnost i v.d. status prvog čovjeka policije zasigurno su negativno uticali u smislu sporosti reformi i neefikasnosti u njihovom sprovođenju. Moram naglasiti da je nerealno očekivanje da se ovakvi zločini mogu spriječiti u najvećem broju slučajeva zbog njihove nepredvidivosti i eksplozivnosti, ali je izuzetno važno da država smanji mogućnosti njihovog ispoljavanja i obeshrabri potencijalne učinioce”, kaže Rakočević.
Smatra da je opšta izloženost nasilju i u ovom zločinu djelovala kao kriminogeni faktor.
“Posljednji zločin drastično je pogoršao stanje bezbjednosti i ugrozio sigurnost građana. Razoružanje jeste jedno od rješenja, ali pod uslovom da se u cjelosti realizuje u skladu sa standardima u ovoj oblasti. Ključno je razoriti ilegalno tržište oružja, a njegova dostupnost je jedan od najvažnijih kriminogenih činilaca. Ukoliko ne budemo otklanjali izvorišta ovog problema i dalje ćemo se baviti samo posljedicama”, tvrdi Rakočević.
Ističe da je u ovom trenutku potrebno pružiti svu neophodnu pomoć porodicama žrtava i svim ugroženim građanima.
“S druge strane, izuzetno je važno sprovesti detaljnu istragu kako bi se utvrdilo da li su svi akteri preduzeli sve što su bili u obavezi da izvrše i na osnovu toga utvrditi eventualnu odgovornost”, kaže Rakočević.
Protekla godina u znaku političkog nadmetanja za kontrolu bezbjednosnog sektora
Dva mafijaška obračuna u sred dana – na Cetinju i u Podgorici, 26 dana portage za dvostrukim ubicom, nedostatak kadra i opreme, kao i česte promjene na čelu Uprave policije obilježile su 2024. godinu.
“Sve ovo otkrilo je brojne nedostatke u bezbjednosnom sektoru, a prije svega ogolilo političko nadmetanje za kontrolu bezbjednosnih struktura”, kaže Rakočević.
Kako pojašnjava, dio političke elite evidentno je pokušavao da vrši pritisak na ovaj sektor radi ostvarenja političkih ambicija, što, kako dodaje, onemogućava rad bezbjednosnih službi kojemoraju imati mnogo više sluha za potrebe građana.
“Sve to ukazuje na potrebu sprovođenja suštinskih reformi u sektoru bezbjednosti koji ne smije imati ulogu političke policije. Ovaj sektor mora biti pod demokratskim nadzorom i u tom dijelu su postignuti određeni rezultati. Ključno je da ne postoji klijentelistički odnos između političara i službi bezbjednosti jer smo bili svjedoci prakse u državama ovog regiona da su ključne pozicije u ovom sektoru zauzimali partijski funkcioneri pa čak i osnivači partija”, napominje Rakočević.
Najteži oblici krvnih delikata izvršeni u prijestonici i glavnom gradu pokazali su, kaže sagovornik Analitike,svu brutalnost i bezobzirnost kaoi dobru organizovanost kriminalnih organizacija.
“Članovi kriminalnih grupa nijesu se libili da ove zločine vrše bez obzira na to što je postojala neposredna opasnosti po život većeg broja građana. S druge strane, ovi tragični događaji pokazuju ranjivost sektora bezbjednosti koji realno nema kapaciteta da sve zločine spriječi. Ipak, ohrabruje činjenica da je Sektor za borbu protiv kriminala UP uspio da riješi oko 90% ovih krivičnih djela izvršenih od strane NN počinilaca što bitno doprinosi vraćanju povjerenja građana u rad policije”, smatra Rakočević.
Nedostatak kadra najveći problem, hitno popuniti sistematizovana radna mjesta
Sektor bezbjednosti se, kako napominje, suočava sa ozbiljnim problemom nedostatka kadra u unifofmisanom sastavu budući da trenutno nedostaje oko 1500 policajaca što, kaže, dovoljno govori o dubini problema.
Ovaj problem došao je do izražaja i u slučaju dvostrukog ubistva u selu Sokolac koje je počinio višestruki povratnik Alija Balijagić.
Sagovornik Analitike kaže da je višednevnapotraga za Balijagićem pokazala da jedan kriminalac od karijere može uspješno da izmiče potjeri u dugom vremenskom periodu sijući strah kod građana na sjeveru države.
“Ispostavilo se da je neophodno znatno efikasnije reagovati radi rješavanja ovakvih slučajeva, a kod deficita ljudskog i materijalno tehničkog potencijala rezultati su u skladu sa mogućnostima. Koliko je važna bezbjednosna kultura, dovoljno govori podatak da bi odbjegli ubica vjerovatno i dalje bio u bjekstvu da nije bilo odgovornog građanina koji je saopštio policiji relevantne informacije o njegovom skrivanju”, ukazuje Rakočević.
Smatra da niko ko ozbiljno promišlja ne može dovesti u pitanje potrebu popunjavanja nedostajućih kadrova u policiji jer je, kako ističe, pitanje bezbjednosti od najvećeg interesa za državu i građane.
“Imajući u vidu nepopunjenost sistematizovanih radnih mjesta mislim da bi bilo dobro da se na upražnjena radna mjesta prime stručni i moralno čisti mladi ljudi, a za te namjene se, iz godine u godinu, predviđaju sredstvajer se ne radi o proširenju broja predviđenih radnih mjesta. Ukoliko budžetom ne bi bila predviđena sredstva za ove potrebe, bilo bi to direktno na štetu bezbjednosti svih nas”, upozorava Rakočević.
Poručuje da su nam neophodne nove perspektive u praćenju bezbjednosti i kreiranju bezbjednosne strategije koja će imati u vidu potrebe građana.
“Građani traže da se djeluje preventivno, a ne reaktivno i zahtijevaju permanentnu umjesto povremene zaštite. Zbog toga politika u oblasti bezbjednosti mora biti u skladu sa realnošću i bezbjednosnim okruženjem”, kategoričan je on.
Rješenje koje zadovoljava sve profesionalne kriterijume
Godinu za nama obilježio je i slučaj čestih imenovanja vršioca dužnosti direktora Uprave policije nakon što je Vlada tvrdoglavo ostajala pri odluci da sa te pozicije smijeni Zorana Brđanina, koji je, odlukom Upravnog suda, dva puta vraćan na to mjesto. Pored njega, ovu funkciju je jedno vrijeme obavljao Aleksandar Radović, a pred sam kraj godine, nakon ostavke Brđanina, za prvog čovjeka policije imenovan je Lazar Šćepanović.
Rakočević je stava da je to rješenje koje zadovoljava sve profesionalne kriterijume.
“Prošao je sva radna mjesta u policijskoj službi i radi se o policajcu od karijere koji je politički i ideološki neutralan. Preporuke za mjesto VD direktora policije su njegovi, mogu slobodno reći, izuzetni rezultati u Sektoru za borbu protiv kriminala jer je uspio da riješi preko 90% najtežih krivičnih djela po nepoznatom učiniocu što je za svaki respekt. Njegova je prednost i što se permanento naučno i stručno usavršava kao i što dolazi iz Sektora kriminalističke policije što do sada nije bio slučaj. Za očekivati je da će njegovim dolaskom na mjesto šefa policije rad službe biti značajno unaprijeđen”, zaključuje Rakočević.