Zatvor na sjeveru jebio predviđen za ovo što danas imamo u ekspanziji, a to je organizovani kriminalitet, vrlo moćne kriminalne organizacije, i da bi se ti najopasniji kriminalci mogli držati pod kontrolom, da to bude zatvoronog tipa koji će ispunjavati, prije svega, te bezbjednosne standarde - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, kriminolog Velimir Rakočević.
Od 2014.godine je aktuelno pitanje izgradnje zatvora na sjeveru Crne Gore, kaže Rakočević, te je prvobitan plan bio da to bude u Bijelom Polju, gdje već postoji stari zatvor, objašnjava on, koji ne ispunjava osnovne, kako navodi, standarde kad su u pitanju međunarodna i evropska zatvorska pravila.
,, Naknadno je donijeta odluka da zatvor bude u Mojkovcu. Promijenile su se okolnosti od tada, brojne vlade su i planirale budžetom ta sredstva, a nakon deset godina vidima da, sve su prilike, da od toga neće biti ništa. To nije dobro iz više razloga, a prvi je zato što postojeći zatvorski kapaciteti u Spužu i Bijelom Polju nijesu dovoljno, ne ispunjavaju te standarde, naročitou pogledu bezbjednosti, a posebno ono što je najvažnije u toj oblasti, a to je mogućnost kontrole rizika i upravljanje rizicima. Iz ugla nekoga ko se time bavi cijeli život, ja sam podržao tu inicijativu, imajući u vidu, prije svega ono što su trendovi kad govorimo o suzbijanju kriminaliteta, naročito sa tog kriminološkog aspekta", kazao je Rakočević.
Međutim, kako je došlo 2020.godine do promjene vlasti, umjesto.da se taj kontinuitet nastavi što se tiče nekih ključnih projekata, došlo je do zastoja, ne samo kad je, navodi on, u pitanju izgradnja zatvora, nego i recimo, brojni projekti na sjeveru.
"Već godinama su u nekom zastoju i to nije dobro, naravno, jer svi znamo koliko je sjever pogođen, koliko su brojne migracije sa sjevera, vidjeli smo podatke sa popisa, koji su više nego alarmantni, i u tom smislu bojim se da prosto se nema taj osjećaj koliko je važno izgraditi neku instituciju na sjeveru, i takođe zadržati određeni broj institucija, jer ukoliko nema institucija, ukoliko ugasite postojeće onda će naravno, pogotovu mladi ljudi, sa tog područja da migriraju prema centru države, odnosno, ono što je jako loše da idu iz zemlje. Prema tome, kada sad sagledamo stanje vidjećemo da je imajući te nove okolnosti iskazan duplo veći novčani iznos koji je potreban za gradnju zatvora, što svakako ne smije da bude razlog da se od toga odustane…Ukoliko bi stotinak mladih ljudi bilo zaposleno, to je uspjeh za državu, jer tu bi mogli i da zasnuju porodicu i da ne idu sa sjevera” - rekao je Rakočević.
Trendovi kriminaliteta danas, podsjeća Rakočević, su nove vrlo opasne forme, objašnjava on, i taj zatvor je bio predviđen za tu vrstu kriminaliteta.
,, Zatvor na sjeveru jebio predviđen za ovo što danas imamo u ekspanziji, a to je organizovani kriminalitet, vrlo moćne kriminalne organizacije, i da bi se ti najopasniji kriminalci mogli držati pod kontrolom, da to bude zatvoronog tipa koji će ispunjavati, prije svega, te bezbjednosne standarde” - istakao je Rakočević.
Bezbjednosna problematika je u ovom trenutku izraženija, cijeni Rakočević, nego što je ikada bila, i ključnastvar je što se u zatvoru nalazi, objašnjava on, veliki broj pripadnika suprotnih kriminalnih organizacija, i zbog toga se jedan dio tih lica, kako kaže, upućuje u Bjelopoljski zatvor.
,, Imajući u vidu da su zatvori rađeni čak znatno prije nego što je moja generacija počela da radi na tim poslovima, po definiciji se nametnulo pitanje inoviranja tog sistema, i izgradnji jednog zatvora koji bi riješio ključni problem, jer ovdje imate ne ono što se obično kaže za neke delikvente koji nemaju taj kriminalni kredibilitet, tog tipa", kazao je Rakočević.
Mi nijesmo, ocjenjuje on, nažalost, ni Norveška, ni Malta, pa da to bude zatvor koji više liči na neki hotel.
"Uslove treba stvoriti, ali i ispuniti stroge bezbjednosne standarde. Šta bi se desilo da doće do direktnog kontakta ili sukoba suprotstavljenih klanova,i ukoliko bi do toga došlo, došlo bi do najtežih posljedica. Imajući u vidu upravu tu problematiku, sa kojim se službenici zatvora suočavaju, pretpostavljam da je ovo bila ideja da se ti najopasniji delikventi, kao što se to radi svugdje u svijetu, da se stvore uslovi za njihovo bezbjedno čuvanje, bilo da su u pritvoru, ili na izdržavanju kazne. Neke procjene su bile na 200, 250 smještajnih kapaciteta, i to bi smanjilo prenatrpanost zatvora, koja je, kao što vidimo, jako izražena, i kad pogledamo u odnosu na druge države, u samom smo vrhu po toj prebukiranost zatvora, što je svakako bila jedna dobra ideja, a to govorim iz igla struke, da se za učinioce krivičnih djela, kad govorimo o najtežim oblicima kriminalnog ispoljavanja, da se stvore neophodni uslovi, koji bi ispunjavali te bezbjednosne standarde, i što se tiče sprječavanja ometanja istrage, a i izdržavanja kazne, naravno, naročito u tom dijelu pravilne klasifikacije, kategorizacije tih lica, i preveniranja bilo kakvih rizika od sukoba, bjekstva, nereda i svega onog što je svojstveno zatvorskom sistemu” - zaključio je Rakočević.