Kolaž
  • Portal Analitika/
  • Kolaž /
  • Ratne fotografije od BiH do Ruande: Američka autorka devedesetih je vidjela brojne strahote (FOTO)

Ratne fotografije od BiH do Ruande: Američka autorka devedesetih je vidjela brojne strahote (FOTO)

Jedan od najstresnijih zadataka koje fotoreporter može da dobije, bez sumnje je odlazak na ratišta i pravljenje snimaka sa linija fronta i oko njih.

Ratne fotografije od BiH do Ruande: Američka autorka devedesetih je vidjela brojne strahote (FOTO) Foto: C. Dufka
Portal AnalitikaIzvor

Možda je, sa tog aspekta, najpoznatija znamenita fotografija “Lešinar i djevojčica” Kevina Kartera nastala u Sudanu 1993. godine, krunisana Pulicerovom nagradom. Godinu kasnije, Karter je izvršio samoubistvo.

No, ovog puta, govorićemo o ženi koja je za veoma kratko vrijeme obišla niz najgorih ratišta na završetku prošlog vijeka. U pitanju je američka fotografkinja Korin Dafka, koja je od 1989. sa aparatom bila u El Salvadoru, Bosni i Hercegovini, Ruandi, Somaliji i Liberiji.

Proteklih dana, ona je objavila monografiju sa izabranim radovima iz tih djelova svijeta, pri čemu su u pitanju crno-bijele fotografije.

Jedna od njenih najpoznatijih fotografija nastala je u Ruandi. U toj državi je Korin Dafka svjedočila najmonstruoznijim scenama, pri čemu joj je jedan od pripadnika vojske Hutua tokom obavljanja zadatka držao pištolj uperen u čelo.

“U nekim od najkrvavijih ratova tog vremena, nijesam vidjela samo desetine hiljada ljudi ubijenih u neopisivom nasilju, već i desetine novinara, kolega koje sam poznavala, koje su na kraju stradale obavljajući zadatke”, kaže ona.

Autorka je još težu dramu preživjela u našem susjedstvu. Tokom 1993. godine, bila je teško povrijeđena u Bosni i Hercegovini, kada je sa ekipom Reutersa naišla na antitenkovsku minu.

Jedna od njenih fotografija nastala tokom rata u BiH potiče iz Mostara, a na njoj se vidi vojnik hrvatskih snaga koji sa puškom u ruci posmatra odvođenje bošnjačkih zarobljenika sa planine do logora u napuštenoj fabrici.

Tokom rata u El Salvadoru, u ruralnom dijelu te države, Dafka je naišla na ženu koja je stajala na prozoru sa fotografijom supruga koji je tada vođen kao nestao. Kasnije se ispostavilo da ga je, zajedno sa dvojicom mještana, pokupila vojska, koja ih je mučila i na kraju ubila.

Sama autorka smatra kako je njen posao u srži bio krajnje dehumanizujuć, jer je u neku ruku bila ‘otupjela’ na teška ljudska stradanja.

“U tim uslovima ne možete, nemate vremena da žalite kada vidite prizor ljudske patnje. Morate da nastavite dalje kako znate i umijete, da nastavite da se bavite svojim poslom. I naravno da kad tad platite cijenu”, ističe Dafka, koja se i dalje bori sa sjećanjima na brojne strahote koje je vidjela.

Portal Analitika