Zanimljivosti

Remete li vam ljubimci san: Naučnici došli do korisnih zaključaka

Nova studija objavljena u časopisu Human-Animal Interactions otkriva da vaš dragi ljubimac može dovesti do nemirnijih noći od onih koji imaju duge periode mirnog sna.

Ilustracija Foto: Pixabay
Ilustracija
N1Izvor

Istraživanje, koje je vodila dr Lauren Visnieski sa Linkoln Memorijal univerziteta u SAD, fokusiralo se na vlasnike kućnih ljubimaca u SAD i oslanjalo se na podatke iz Nacionalnog istraživanja o zdravlju i ishrani (NHANES) sprovedenog 2005-2006.

Dr. Visnieski, pomoćnica profesora javnog zdravlja i istraživanja, otkrila je da je posjedovanje psa povezano sa većim izgledima poremećaja spavanja i problema sa spavanjem, dok je mačka povezana sa većom vjerovatnoćom trzanja nogu.

Iako se uzročna veza između posjedovanja kućnih ljubimaca i kvaliteta sna i poremećaja sna nije mogla utvrditi, rezultati studije su u skladu sa prethodnim studijama koje su otkrile da život sa kućnim ljubimcima može da ima negativan uticaj na kvalitet sna.

Visnieski kaže: „Prethodne studije o odnosu između posjedovanja kućnih ljubimaca i kvaliteta sna i poremećaja sna dale su mješovite rezultate. S jedne strane, psi i mačke mogu biti od koristi za kvalitet sna vlasnika zbog društvene podrške koju kućni ljubimci pružaju – kućni ljubimci nude osjećaj sigurnosti i druženja, što može dovesti do poboljšanja nivoa anksioznosti, stresa i depresije. Ali, s druge strane, kućni ljubimci mogu da ometaju san svojih vlasnika”.

„Ova studija je imala za cilj da utvrdi da li postoji povezanost između posjedovanja pasa i mačaka i kvaliteta sna i poremećaja sna, uključujući razmatranje aspekata kao što su hrkanje, buđenje tokom noći, potreba za tabletama za spavanje i trzanje nogu". 

U okviru istraživanja kreirani su multivarijabilni modeli koji su uključivali i faktore kvaliteta sna kao što su osjećaj umora, pospanost, nedovoljno sna, vrijeme duže od 15 minuta potrebno da se zaspi i prosječan san kraći od šest sati.

Dr. Visnieski sugeriše da razlike u povezanosti između kvaliteta sna i posjedovanja mačaka u odnosu na vlasništvo pasa mogu biti zato što mačke imaju tendenciju da budu aktivnije noću.

Štaviše, otkrila je da je bilo manje razlika u mjerama kvaliteta sna između vlasnika mačaka i onih koji nisu vlasnici mačaka u poređenju sa vlasnicima pasa i onima koji nisu vlasnici pasa.

Dr. Visnieski je dodala: "Ako se uzročna veza uspostavi daljim istraživanjem, rezultati će imati implikacije na preporuke kliničara za liječenje pacijenata sa lošim kvalitetom sna."

Pored toga, mogu se razviti obrazovni resursi kako bi se vlasnici kućnih ljubimaca informisali o rizicima od poremećaja sna i ponudili potencijalna rješenja, kao što je držanje ljubimca u sanduku ili ograničavanje pristupa spavaćoj sobi noću.

U zaključku, studija priznaje da mogu postojati potencijalni pozitivni aspekti zajedničkog spavanja sa kućnim ljubimcem, ali podaci dobijeni od NHANES-a ne pokazuju da li vlasnici zaista spavaju sa svojim psima ili mačkama.

„Buduće studije bi imale koristi od mjerenja veze čovjeka i životinje, tako da možemo razumjeti kako snaga te veze utiče na kvalitet sna“, dodala je dr Visnjeski.

Portal Analitika