Nakon što je od Đukanovića primio CD sa odgovorima na Upitnik, Ren je poručio da će briselska administracija pošteno i objektivno procijeniti spremnost Crne Gore za evropske integracije, kako bi joj "jednog dana" odobrila status kandidata, posle čega bi počeli pristupni pregovori o članstvu. Visoki evropski zvaničnik je posebno apostrofirao ključne izazove u daljem procesu, navodeći da su to jačanje administrativnih kapaciteta i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ren je precizirao da su glavne teme njihovog razgovora bile proces pristupanja Crne Gore EU, vizna liberalizacija kao i situacija u regionu.
On je čestitao Đukanoviću i građanima Crne Gore viznu liberalizaciju i to nazvao još jednim konkretnim dokazom posvećenosti EU evropskoj perspektivi Crne Gore i evropeizaciji njenog civilnog društva. "Drago mi je što vidim da je Crna Gora čvrsto na putu ka EU", poručio je Ren.
Đukanović je kazao da je predaja upitnika prekretnica u odnosima Crne Gore i EU i da istakao Crna Gora ostaje dosledna svom ključnom cilju - ulasku u EU. Crnogorski premijer je poručio da Crna Gora ostaje spremna da u daljem konsultativnom procesu sa EK, radi na ažuriranju odgovora i dopunskim pitanjima. "Nastavićemo sa reformama i daljom izgradnjom mjerljivih rezultata u sprovođenju SSP .Sve su ovo važni razlozi zbog kojih vjerujemo da su naša očekivanja opravdana da EK, u mišljenju na jesen naredne godine, konstatuje da je Crna Gora ostvarila dovoljan napredak, i da preporuči dobijanje statusa kandidata i otvaranje pristupnih pregovora", istakao je premijer.
Govoreći o radu na Upitniku, Đukanović je objasnio da se Vlada se rukovodila principom - kvalitet ispred brzine. "Mislim da smo uspjeli da postignemo oboje, kvalitet i integrativno postavljeni rok, i da značajno pojačamo naše administrativne kapacitete", istakao je on.
Đukanović je objasnio da je u pripremi odgovora bilo angažovano oko hiljadu državnih službenika, uključujući i delegirane poslanike za dio političkih kriterijuma, lokalne i strane eksperte i prevodilački centar. Crna Gora je uvijek vjerovala u snagu i ideju evropskog projekta, koji je uspio da ujedini Evropu pod zajedni kim krovom istih vrijednosti, zaključio je Đukanović.
Odgovori na Upitnik, prema najavama iz Vlade ostaće tajna, sve dok se u potpunosti ne završi konsultativni proces sa Evropskom komsijom koji bi mogao potrajati narednih par mjeseci.
Ceremoniji uručenja prisustvovali su i potpredsjednik Vlade Igor Lukšić i ministri inostranih poslova i evropskih integracija Milan Roćen i Gordana Đurović, kao i šef Misije Crne Gore u Briselu, Slavica Milačić
Od država regiona Hrvatska je odgovore na Upitnik predala 2003. godine i uveliko pregovara o članstvu. Makedonija je odgovore na Upitnik predala još 2005. godine ali zbog nestabilne političke situacije i loše provedenih posljednjih parlamentarnih izbora nema još uvijek datum otpočinjanja pregovora. Bez obzira što je posljednji predao aplikaciju za članstvo, ka EU najbrže napreduje Island, koji punopravno članstvo očekuje u paketu sa Hrvatskom.
N.Z.