Zdravlje

Rezultati novog istraživanja: Samo sat vremena ispred ekrana značajno povećava rizik od kratkovidosti kod djece

Slučajevi kratkovidosti kod djece udvostručili su se u posljednjih 50 godina, glavni razlog za takvo stanje je prekomjerna upotreba pametnih uređaja već u najranijem dobu, tvrde stručnjaci

Rezultati novog istraživanja: Samo sat vremena ispred ekrana značajno povećava rizik od kratkovidosti kod djece Foto: nationalgeographic
Portal AnalitikaIzvor

Studije sprovedene tokom posljednje decenije pokazale su da je kratkovidost sve veći problem, posebno među djecom. 

Samo sat vremena provedeno ispred ekrana povećava rizik od miopije kod djece za 21 odsto, pokazalo je novo istraživanje.

Kako piše The Sun, istraživanje, koje je sproveo tim na medicinskom koledžu Nacionalnog univerziteta u Seulu u Južnoj Koreji, sakupilo je 45 studija koje su uključivale 300.000 djece.

Otkrili su da se rizik od miopije značajno povećao između jednog do četiri sata provedenog ispred ekrana, a zatim je rastao postepeno nakon četiri sata.

Istraživači su istakli da široko rasprostranjeno usvajanje pametnih uređaja među djecom ima najveći uticaj na rezultate do kojih se došlo.

„Globalna penetracija pametnih telefona porasla je sa 21,6 odsto u 2014. na 69 odsto u 2023”, navodi se u studiji.

Pored toga, stručnjaci ističu kako se smanjuje starosna dob u kojoj djeca počinju da koriste pametne uređaje, a mnogi dvogodišnjaci provode i do dva sata dnevno na takvim uređajima.

„Kao suštinski oblik rada sa vidom na blizinu, smatra se da upotreba pametnih uređaja ima značajnu povezanost sa povećanim rizikom od miopije. Studija objavljena 2016. godine pokazala je da je vjerovatnoća da će djeca biti kratkovida dva puta veća nego prije 50 godina”, ističu stručnjaci.

Naučnici sa Univerziteta Ulster pratili su više od 1.000 djece tokom šest godina i uporedili to sa rezultatima sličnih studija iz 1960-ih.

„Procenat miopije u Velikoj Britaniji se više nego udvostručio u posljednjih 50 godina kod djece uzrasta između 10 i 16 godina, a djeca postaju kratkovida u mlađem uzrastu”, navode oni. 

U vrijeme kada je studija objavljena, istraživači su otkrili da se miopija najvjerovatnije razvija između 6. i 13. godine, piše The Sun.

Pored toga, u studiji se navodi i da je 16,4 odsto dece uzrasta od 12 do 13 godina bilo kratkovido - više nego dvostruko više od 7,2 odsto dece uzrasta od 10 do 16 godina 1960-ih.

Nova korejska studija otkrila je da, iako se rizik značajno povećao sa jednim do četiri sata vremena ispred ekrana, povezanost je ostala beznačajna za izlaganje pred ekranom do jednog sata dnevno, što ukazuje na potencijalni bezbjednosni prag.

„Ovi nalazi mogli bi da ponude smislene uvide za buduća istraživanja i informišu o obrazovnim strategijama i javnozdravstvenim politikama koje imaju za cilj rešavanje pandemije miopije”, zaključili su istraživači.

Portal Analitika