Zdravlje
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Zdravlje /
  • IJZ: Godišnje se dijagnostikuje oko 400.000 novih slučajeva kancera kod djece, pravovremena dijagnoza može značajno uticati na duže preživljavanje

U susret Međunarodnom danu djece oboljele od malignih bolesti

IJZ: Godišnje se dijagnostikuje oko 400.000 novih slučajeva kancera kod djece, pravovremena dijagnoza može značajno uticati na duže preživljavanje

SZO postavlja ambiciozan cilj do 2030. godine: smanjenje bola i patnje djece oboljele od raka, uz povećanje globalne stope preživljavanja na najmanje 60%, što bi moglo spasiti oko milion života u narednoj deceniji, saopštili su iz IJZ

IJZ: Godišnje se dijagnostikuje oko 400.000 novih slučajeva kancera kod djece, pravovremena dijagnoza može značajno uticati na duže preživljavanje Foto: IJZCG
Portal AnalitikaIzvor

U susret Međunarodnom danu djece oboljele od malignih bolesti koji se obilježava 15. februara, iz IJZ su istakli da maligne bolesti u djetinjstvu predstavljaju jedan od najvećih izazova na globalnom nivou.

Kako dodaju, obilježavanje Međunarodnog dana djece oboljele od raka prilika je da se podigne svijest o potrebi zajedničkog angažovanja društva u poboljšanju tretmana i njege djece, kao i u odgovoru na emocionalne i socijalne potrebe mališana koji se bore sa ovim teškim bolestima.

Osim toga, kazali su da ovaj dan stavlja fokus i na porodice koje se suočavaju sa bolešću svog djeteta, naglašavajući potrebu za podrškom i razumijevanjem šire zajednice.

Kako naglašavaju iz IJZ, globalna kampanja koja traje od 2024. do 2026. godine fokusira se na izazove s kojima se susreću mali pacijenti, njihove porodice i zdravstveni radnici, te se poziva na zajedničke napore u stvaranju boljih uslova za liječenje i život djece oboljele od raka širom svijeta.

Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), kako su saopštili iz IJZ, govore da se svake godine dijagnostikuje oko 400.000 novih slučajeva malignih bolesti kod djece, u dobi od 0 do 19 godina.

“Dok u slabo razvijenim zemljama stopa izlječenja iznosi manje od 30%, u razvijenim zemljama ta stopa prelazi 80%. SZO postavlja ambiciozan cilj do 2030. godine: smanjenje bola i patnje djece oboljele od raka, uz povećanje globalne stope preživljavanja na najmanje 60%, što bi moglo spasiti oko milion života u narednoj deceniji”, dodali su iz IJZ.

Prema podacima IARC (Međunarodna agencija za istraživanje raka), u Crnoj Gori je 2020. godine registrovano 23 slučajeva raka među djecom i adolescentima. Najčešće dijagnoze obuhvataju leukemije, maligne bolesti mozga i limfome.

Kako su kazali, ovaj dan takođe stavlja naglasak na važnost prevencije kao ključne strategije za smanjenje incidencije raka u djetinjstvu. Rano prepoznavanje simptoma i pravovremena dijagnoza mogu značajno uticati na duže preživljavanje, kao i na poboljšanje kvaliteta života mališana koji se suočavaju sa malignim bolestima.

Simbol borbe protiv raka kod djece, zlatna vrpca, prvi put je predstavljena 1997. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, kada je grupa roditelja inicirala stvaranje univerzalnog simbola s ciljem mobilizacije pažnje i resursa na smanjenje smrtnosti i invaliditeta od raka kod djece.

Portal Analitika