Slavni francuski pisac, pjesnik, aristokrata, novinar i avijatičar ovu je priču napisao u Njujorku i na Long Ajlandu, gdje je 1942. bio u egzilu.
Rukopis od tada nije ‘napuštao’ Sjedinjene Države.
Prije nego što se u proljeće 1943. pridružio Slobodnom francuskom ratnom vazduhoplovstvu u Sjevernoj Africi, autor ga je povjerio prijateljici Silviji Hamilton, a ona ga je 1968. prodala knjižari i muzeju Morgan Library & Museum.
Ova privatna ustanova rukopis će pozajmiti Muzeju dekorativne umjetnosti koji od 17. februara do 26. juna u krilu palate Luvr ugošćuje izložbu “Susret s malim princom”.
Na izložbi će se moći vidjeti i “više od 600 djela”, koja su pripadala autoru, među kojima brojni, “većinom dosad neobjavljivani i neizlagani akvareli, skice i crteži, kao i brojne fotografije, pjesme, novinski isječci i djelovi Sent Egziperijeve korespondencije”, stoji u saopštenju Muzeja.
Njegov “Mali princ” jedno je od najvećih djela u istoriji svjetske književnosti.
Nakon što je knjiga 1943. objavljena na francuskom i engleskom jeziku u Njujorku, Sent Egziperi je misteriozno nestao nakon što je u julu 1944. poletio s Korzike u vojnu izviđačku misiju prema francuskoj obali koja je tada bila pod njemačkom okupacijom, pa nikada nije saznao ništa o čudesnoj sudbini ovog djela koje je u rodnoj mu Francuskoj objavljeno tek 1946. godine.
Prevedeno je na trista svjetskih jezika. U “Malom princu“ autor na jednostavan način piše o toleranciji, razumijevanju i odnosima u svijetu, iznoseći jaku vjeru u mogućnost čovjekovog preobražaja. To je kratka knjiga napisana kao bajka o stvarnom svijetu, o grijesima i zabludama, o vjernosti, ljubavi, poštovanju i razumijevanju.
Rukopis izvorno ima više od 30.000 riječi, koje je teško dešifrovati. Redigovao ga je sam autor koji je uvijek stremio najjednostavnijem stilu.