Ruski sajt, od kojeg drhte brojni političari u Rusiji i zemljama bivšeg SSSR-a, nastao je početkom januara uz pomoć Asanžovog WikiLeaksa, Piratske Internacionale (Švedska piratska stranka ima svog zastupnika u evropskom parlamentu, a Slovenija i Srbija imaju svoje, još neregistrovane, Piratske partije) kao i Piratske stranke Rusije koju vodi Pavel Rasudov. Njega "sumnjiče" da je pokretačka snaga tog portala kao i ruskih "Prijatelja WikiLeaksa" - Israela Šamira, Vitalija Lejbina i Maksima Kantora.
Svi oni međutim, negiraju povezanost sa "zlim" RuLeaksom, ali pozivaju sve koji imaju bilo kakvu zanimljivu informaciju o 'nepodopštinama' političara da jave na mrežu Tor i servis PrivacyBook.
Prvih dana ruski "liksovci" objavljivali su prevode s WikiLeaksa, ali kada su u jednom dokumentu otkrili da je Guardian cenzurisao depešu iz Kazahstana kako bi prikrio umiješanost zapadnih kompanija (italijanskog ENI-ja) u korupcijske afere, počeli su da tražei iskorak prema "vlastitom" "jer je prostor bivšeg SSSR-a zlatni rudnik za kompromitujuće materijale".
WikiLeaks u Rusiji sarađuje s opozicionim novinama Novaja Gazeta, čije su dvije novinarke Ana Politkovskaja i Anastasija Baburova ubijene u politički motivisanim atentatima. Rasudov je na radiju Sloboda rekao da je RuLeaks vrlo brzo postala popularna pa je u jednom trenutku na fotografijama Putinovog dvorca istovremeno bilo 25 hiljada posjetilaca, a hakerski napadi su se pojačali pa su već nekoliko puta bili blokirani. Ruski mediji tvrde da je njihov domena registrovan u inostranstvu.