Time će, kako se očekuje, biti poboljšan kvalitet ishrane stanovništva i biće popunjen državni budžet, koji je poslije recesije koja je teško pogodila Rumuniju proteklih godinu dana, poprilično ispražnjen, prenosi Tanjug.
Novi porez će predstavljati dio prodajne cijene brze, odnosno nezdrave hrane, navodi "Tajms", ali mineralna voda i sokovi neće biti dodatno oporezovani. Rumunski zvaničnici navode da jedna četvrtina stanovništva te zemlje spada u kategoriju gojaznih.Mjera Bukurešta omogućiće uvođenje sličnog poreza i u drugim zemljama EU, piše Tajms.
Evropska komisija je rekla da Rumunija, koja je postala članica EU 2007. godine, slobodno može povećati porez na ovaj način.
Međutim predsjednik rumunskog sindikata prehrambene industrije Dragoš Frumosu tvrdi da su takvi planovi kontraproduktivni.Porez na brzu hranu će dovesti do povećanja cijena i smanjenja prodaje, zbog čega će multinacionalne kompanije biti primorane da odu u druge zemlje, pa će mnogi Rumuni ostati bez posla, smatra Frumisu, naveo je "Tajms".