Redit se pridružuje nizu internetskih platformi koje su u Rusiji pod uvećalom jer nisu uklonile sadržaje koje Moskva smatra nezakonitima, uključujući Vikimediju, streaming uslugu Tvič (Twitch) i Gugl (Google).
RIA prenosi da je sud kaznio Redit s dva miliona rubalja (20.365 dolara).
Sud je novčano kaznio i Fondacija Wikimedija, vlasnika Wikipedije, s dva miliona rubalja jer nije izbrisala navodne lažne informacije o onome što Moskva naziva svojom specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, izvijestio je Interfaks.
Od invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine Rusija je pooštrila kontrolu nad izvještavanjem medija i blogera o sukobu te je uvela strože kazne za blaćenje akcija ruskih Oružanih snaga ili za objavljivanje lažnih informacija o njima.
Vikimedija je ranije objavila da su sve informacije na koje su se žalile ruske vlasti provjerene iz vjerodostojnih izvora te da su u skladu sa standardima Vikipedije.
Vikipedia je jedan od rijetkih preživjelih nezavisnih izvora informacija u Rusiji otkako se pritisak države na online sadržaje pojačao nakon što je Moskva poslala Oružane snage u Ukrajinu.
Rusija tvrdi da ne planira blokirati Vikipediju, ali je više puta novčano kaznila tu internetsku enciklopediju.
Vikimedia je i ranije kritikovala kazne, nazvavši ih dijelom stalnih napora ruske vlade da u zemlji ograniči širenje pouzdanih informacija koje se temelje na vjerodostojnim izvorima.