Potvrda o prekidu programa lansiranja stigla je putem zvaničnog profila Roscosmosa na Twitteru.
"Roscosmos prekida saradnju s evropskim partnerima u organizovanju lansiranja iz kosmodroma Kourou te povlači svoje osoblje", navodi se u tvitu.
Ruska svemirska agencija je potvrdila da radi na povlačenju 87 članova osoblja iz kosmodroma koji se nalazi u Francuskoj Gvajani, a koje je pomagalo u lansiranju rakete Soyuz za Roscosmos i druge ruske kompanije.
Evropska kompanija Arianespace koristi rakete Soyuz za lansiranje satelita iz Francuske Gvajane i kosmodroma Baikonur u Kazahstanu, a u aprilu je trebalo da lansiraa dva Galileo satelita u orbitu.
Ta misija će vjerovatno biti odložena zbog rastućih tenzija između država. SAD i Evropa su uvele niz sankcija Rusiji zbog napada na Ukrajinu, a takođe su isključile neke ruske banke iz SWIFT-a.
Rusija i Evropa su se pripremale za robotsku misiju na Mars, koja je bila planirana za ovu godinu. Direktor Evropske svemirske agencije Josef Aschbacher je rekao da ESA nastavlja raditi na svim programima uključujući kampanju ISS & EXOMars, ali da nastavlja pratiti razvoj situacije.
Osim privremenog prekida saradnje kompanijom Arienespace, šef Roscosmosa Dmitri Rogozin je odlučio isključiti SAD iz zajedničke misije istraživanja Venere pod nazivom Venera-D.
On je kazao da smatra "nastavak učešća SAD-a u misiji Venera-D neprikladnim u vrijeme sankcija koje su uvele Rusiji".
Takođe, Rogozin tvrdi da će sankcije uništiti odnose Rusije i američke svemirske agencije NASA, a to bi moglo dovesti do propasti Međunarodne svemirske stanice (ISS).