Uprava za zaštitu kulturnih dobara, CEDIS i predstavnici mjesne zajednice Đinovići dogovorili su da sporni betonski stub za struju sa crkvišta u Podsokolu bude izmješten sa tog lokaliteta.
To je Pobjedi potvrđeno iz CEDIS-a.
"Izlaskom na teren sa predstavnicima Uprave za zaštitu kulturnih dobara i predstavnikom mjesne zajednice Đinovići, koji je predočio određene istorijske podatke, predložili smo rješenje o izmještanju stuba sa toga lokaliteta, kako bi problem bio riješen. Dakle, do rješenja je došlo dogovorom sve tri strane", saopšteno je iz CEDIS-a.
NIJESU ZNALI
Pobjeda je, podsjetimo, sredinom januara objavila da su predstavnici MZ Đinovići (prijestonica Cetinje) negodovali zbog postavljanja zamjenskog betonskog stuba za dalekovod na crkvištu u Podsokolu. U dopisu upućenom redakciji Pobjede naveli su da su radnici CEDIS-a, uprkos upozorenju da se radi o ostacima crkve i groblja, u novembru prošle godine nastavili radove i postavili zamjenski stub usred neistraženog arheološkog lokaliteta.
"A takođe su preko nadgrobnih ploča napravili put da bi prišli da postave betonski stub", naveli su ranije iz Mjesne zajednice Đinovići, koja se dopisom obratila i Ministarstvu kulture i medija i Upravi za zaštitu kulturnih dobara, uz upozorenje da je na lokalitetu došlo do narušavanja ambijenta od istorijskog značaja.
Iz CEDIS-a su ponovo podsjetili da je predmetni dalekovod izgrađen prije 40 godina prema svim zakonskim procedurama koje prate izgradnju jednog energetskog objekta. Pored starog A stuba, u novembru prošle godine ugradili su novi AB stub.
"Dakle, nije se mijenjala niti lokacija niti trasa dalekovoda od njegove izgradnje, već je samo zamijenjem stub na postojećem i u skladu sa pravilnikom određenom mjestu. Na toj lokaciji koja je u potpunosti bila zarasla šibljem, ni tada a ni sada kada je trasa prosječena, ništa nije ukazalo na postojanje kulturnih dobara. Svakako, da je na tom mjestu postojalo bilo kakvo obilježje da se tu nalazi arheološki lokalitet, CEDIS ne bi preduzimao nikakve radnje na predmetnoj lokaciji", saopšteno je iz CEDIS-a.
Dogovoreno je, kako su pojasnili iz CEDIS-a, da na lokaciji koja se nalazi četrdesetak metara od pozicije gdje je krajem prošlog vijeka podignut stub, uz prisustvo arheologa, iskopaju novi temelj za AB stub.
"Lokacija je neposredno pored lokalnog puta na poziciji gdje je nekad bio progon, a mišljenje je stručnih lica da tu neće biti problema da se podigne novi stub. Takođe, dogovoreno je da prilikom uklanjanja postojećih stubova (starog A stuba i novog betonskog koji je podignut u trasi dalekovoda na poziciji gdje je i A stub) budu obaviješteni arheolozi kako bi prisustvovali i nadgledali radove", saopšteno je iz CEDIS-a.
DEVASTIRAN GROB
Nakon žalbi predstavnika Mjesne zajednice Đinovići, podsjetimo, na lokalitet u Podsokolu krajem decembra prošle godine izašao je stručni tim Uprave, koji je konstatovao da je na osnovu uvida u izgled i stanje dobara, dostupne dokumentacije i literature, utvrđeno da je izgradnja puta i postavljanje drvenog električnog stuba u drugoj polovini prošlog vijeka mogla dijelom degradirati i devastirati lokaciju, ukoliko se arheološkim istraživanjima potvrdi narodno predanje da se na njoj nalazi srednjovjekovna nekropola i crkva.
Lokalitet je u decembru prošle godine obišao i stručni tim Centra za konzervaciju i arheologiju, koji je utvrdio da se na lokaciji Podsoko (u podnožju Soko grada) uočava skoro pravougona građevina dimenzija 5m x 4m. Vizuelnom prospekcijom došli su do zaključka da se najvjerovatnije radi o kamenom tumulu nastalom u praistorijsko doba koji je, što je čest slučaj, i u kasnijim periodima korišćen najčešće za sahranjivanje.
Ova lokacija, prema stavu stručnog tima, u dva navrata ozbiljno je devastirana, prvi put ukopavanjem drvenog A stuba, a skoro i betonskog stuba za električnu energiju.
"U iskopanoj zemlji smo konstatovali osteološki materijal, pa je jasno da je prilikom iskopavanja rupe za stub devastiran grob", navodi se u izvještaju Centra za konzervaciju i arheologiju.