Proces fuzije lakih elemenata - spajanja atomskih jezgara vodonika u teže jezgro helijuma, uz oslobađanje energije - odvija se na Suncu i drugim zvijezdama. U fuziji se stvara oko milion puta veća energija od hemijske, jer je energija koja povezuje nukleone u jezgru znatno veća od energije veza među molekulama kakva se, na primjer, oslobađa u sagorijevanju fosilnih goriva.
Fuzijom bi se, stoga, iz relativno malih količina vode i litijuma sadržanog u jednoj bateriji laptopa mogla stvarati ista količina energije kao iz stotinu tona uglja i to bez ikakve emisije ugljendioksida.

Na Zemlji bi, zapravo trebalo stvoriti još povoljnije uslove nego na Suncu, jer je ono vrlo neučinkovita mašina – čak nekoliko hiljada puta neefikasnija od našeg tijela. Naime, na Suncu protoni vrlo rijetko ulaze u proces fuzije. Ovaj proces može se pospješiti tako da se u fuziji spajaju izotopi vodonika - deuterijum i tricijum koji se smatraju najboljom kombinacijom. Deuterijum ima jedan dodatan neutron, a tricijum dva. Deuterijum u ima dovoljno u okeanima za milione godina eksploatacije (0,0156 odsto svih atoma vodonika), a tricijum se može stvarati bombardovanjem litijuma neutronima. Osim toga, reaktor na Zemlji mogao bi da raditi na temperaturi koja bi bila 10 puta viša od one u središtu Sunca. U fuziji deuterijuma i tricijuma nastajali bi atomi helijuma i protoni koji bi bili nosioci energije. Helijum bi se koristio za dalje zagrijavanje plazme potrebne u reakciji, a neutron bi se apsorbovao u zidovima reaktora i zagrijavao ih. Ova toplota pretvarala bi se u električnu energiju.

U međuvremenu, dok se ITER gradi, tehnologije se i dalje razvijaju. Tako su, na primjer, naučnici američke laboratorije Sandia ovih dana objavili rad u kome navode da su uspjeli da ostvare značajan tehnološki skok koji bi uskoro trebalo da omogući da dobijena energija bude oko hiljadu puta veća od uložene. U svakom slučaju jasno je da je razvoj ove tehnologije nužnost, jer obnovljivi izvori energije, osim solarnih, teško mogu da zadovolje potrebe čovječanstva, a takođe je nemoguće predvidjeti hoće li oni ikada biti dovoljno jeftini da se odreknemo fosilnih goriva.