Svijet

Referendum bi vrlo lako mogao biti uslov za podršku novoj Vladi

Sad je sve u rukama Katalonaca: Poručuju kako neće da spašavaju Španiju ako ne dobiju nešto zauzvrat

Radikalna desnica neće biti u vlasti u Španiji, ali je pitanje da li će nova Vlada uopšte i biti sastavljena. Tako glasi epilog nedjeljnih parlamentarnih izbora u pomenutoj državi.

Sad je sve u rukama Katalonaca: Poručuju kako neće da spašavaju Španiju ako ne dobiju nešto zauzvrat Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Krajnje zadovoljan ishodom može biti premijer Pedro Sančez - jer, njegovi su socijalisti najprije izbjegli loš rezultat koji su im predviđale ankete, a što je jednako bitno, on jedini ima koliko-toliko realne šanse da sastavi novu Vladu.

Jer, iako su konzervativci iz Narodne stranke (PP) osvojili najviše mandata, sa njima niko ne želi praviti koalicije dok god je u njima viđena ultradesničarska partija Vox. No, bez Voxa konzervativci i ne mogu doći do bilo kakve većine, s obzirom na to da nijedna ljevičarska ili partija lijevog centra ni u jednoj varijanti ne bi željela da bude njihov saveznik.

Socijalisti bliži novoj Vladi, ali njeno sastavljanje neće biti lako

Sa druge strane, socijalisti (PSOE) i ljevičarska lista Sumar svoje saveznike imaju među baskijskim i katalonskim strankama, ali podrška jedne od njih zapravo će biti ključna.

U pitanju je katalonska suverenistička partija Junts (Zajedno), čijeg vođu Karlosa Pudždemona jako dobro pamtimo - i dalje je u bjekstvu, nalazi se u Belgiji, a španski tužioci neprekidno traže da on bude izručen. U njegovom odsustvu, Junts je na nedjeljnim izborima osvojila sedam poslaničkih mjesta, koja bi mogla biti presudna kada je u pitanju stvaranje nove parlamentarne većine.

PSOE tako imaju veće šanse za sastavljanje nove vlasti, tim prije jer ni baskijske ni katalonske stranke, kakve god orijentacije da su, ne 'mirišu' mnogo španske konzervativce, a o desničarima i da ne govorimo.

"Jednog dana odlučujem o Vladi, drugog bi da me hapse"

Podsjetimo, Pudždemon je u egzilu nakon što su španske vlasti 2017. godine htjele da ga uhapse zbog pokušaja kršenja Ustava, odnosno - jednostavnije - težnje da otcijepi Kataloniju putem onoga što je Madrid vidio kao ilegalni referendum. Uprkos tome, Junts i dalje vide Pudždemona kao predsjednika, pa je jasno kako će se on i ovog puta iz Belgije najviše pitati o daljim potezima stranke.

No, sve je postalo još složenije juče - dan nakon izbora. Špansko tužilaštvo objavilo je novu potjernicu za katalonskim vođom, pri čemu je on u međuvremenu ostao i bez imuniteta u Belgiji, kojeg je uživao kao član Evropskog parlamenta. 

Dođe li do izručenja, Pudždemon će biti suočen sa mogućnošću robije od šest do 12 godina.

"I to je život - jednog dana pripadne vam presudna uloga u formiranju Vlade Španije, a drugog Španija traži vaše hapšenje", kazao je juče Pudždemon, koji se regularno pojavljuje na partijskim sastancima putem video linka iz Belgije.

Jedan od lidera već zatražio referendum

PSOE i Sumar već su odredili pregovarački tim koji bi trebalo da ubijedi Junts da podrži njihovu Vladu. No, iz Katalonije neće tako lako dati podršku.

"Mi nijesmo ovdje da bismo spašavali Kraljevinu Španiju, nego da bismo služili Kataloniji. Nećemo Sančeza podržati za premijera, a da zauzvrat ne dobijemo ništa", kazala je portparolka partije Junts Mirijam Nogeras.

Njen partijski kolega Đordi Turulj već je govorio o tome šta će tražiti kako bi podržali Vladu.

"Želimo pošten referendum o samoopredjeljenju Katalonaca i želimo amnestiju za sve koji su 2017. godine optuženi zbog organizacije referenduma", poručio je on.

Sančez osvojio najviše glasova u Kataloniji

Sa te strane, međutim, Sančez je već pokazao nešto što su u Kataloniji doživjeli kao njegovu dobru volju. Naime, prije dvije godine, on je abolirao devet ljudi koji su osumnjičeni za separatizam. Dok su u Barseloni to pozdravili sa oduševljenjem, u Madridu je takav potez naišao na burne reakcije.

Zbog toga je, uostalom, PSOE u nedjelju postigao i izvstan rezultat u Kataloniji. Zapravo, Sančezova partija bila je i najjača u toj regiji, računajući i sve katalonske ljevičarske i nacionalne stranke.

Čini se kako bi Sančez, ipak, ovog puta morao da da Kataloniji mnogo više ukoliko želi da sačuva vlast. I onda dolazimo do suštinskog pitanja - da li je to uopšte moguće i da li on, kao španski političar, uopšte to i želi.

Debakl lijevog bloka nije se dogodio

Svakako, i da uslijede još jedni izbori, definitivno je ovog puta Sančez - iako PSOE nije pojedinačno najjača stranka - zapravo najveći dobitnik. Jer, socijalisti i ljevica na proljeće su bili na koljenima. Na regionalnim izborima pretrpjeli su težak debakl i mnoge ankete predviđale su kako će konzervativci i desnica preuzeti vlast i na državnom nivou.

No, to ne samo da se nije dogodilo, već je aktuelni španski premijer u najgorem slučaju dobio još vremena, a u najboljem - još četiri godine na vlasti.

Portal Analitika