Svijet

SAD: Kina poslušala upozorenja u pogledu Rusije

Dva mjeseca nakon što su upozorili da bi Peking mogao pomoći Rusiji u borbi protiv Ukrajine, visoki američki zvaničnici rekli su da nijesu uočili otvorenu kinesku vojnu i ekonomsku pomoć Moskvi.

SAD: Kina poslušala upozorenja u pogledu Rusije Foto: EPA-EFE/JEROME FAVRE
HinaIzvor

Američki zvaničnici rekli su Reutersu zadnjih dana da su i dalje na oprezu u pogledu kineske dugoročne podrške Rusiji generalno ali da se vojna i ekonomska pomoć od koje su strahovali nije dogodila, barem ne za sada.

Američki predsjednik Džo Bajden priprema se za posjetu Aziji ovaj mjesec kojom će dominirati uspon Kine i njegova administracija uskoro će objaviti prvu nacionalnu sigurnosnu strategiju za Kinu koja postaje velesila.

“Nijesmo vidjeli da Narodna Republika Kina pruža direktnu vojnu pomoć ruskom ratu protiv Ukrajine niti sistematske napore da pomogne Rusiji da izbjegne naše sankcije”, rekao je zvaničnik Bajdenove administracije.

“Nastavljamo pratiti Narodnu Republiku Kinu i svaku drugu zemlju koja bi mogla pomoći Rusiji ili na neki drugi način izbjeći američke i partnerske sankcije”.

Osim što izbjegava direktno podržati ruski rat, Kina izbjegava i sklapanje novih ugovora između svojih državnih naftnih rafinerija i Rusije uprkos velikim popustima. U martu je kineska državna grupa Sinopec suspendovala pregovore o velikom ulaganju u petrohemijsku industriju i plin u Rusiji.

Američka ambasadorka pri UN-u pozdravila je prošli mjesec suzdržanost Kine prilikom glasanja u ovoj organizaciji o osudi ruske invazije na Ukrajinu kao “pobjedu”. No Kina je odbila osuditi rusko djelovanje u Ukrajini i kritikuje zapadne sankcije Moskvi.

Trgovina između Rusije i Kine porasla je u prvom kvartalu i dvije zemlje potvrdile su u februaru partnerstvo “bez granica”.

Kineska ambasada u Vašingtonu u ponedjeljak je u tekstu na 30 stranica optužila SAD da širi “neistine” kako bi diskreditovale Kinu u pogledu Ukrajine, uključujući tvrdnju u martu da je Rusija zatražila od Kine vojnu pomoć.

Ambasada napominje ipak da su američki zvaničnici od tada rekli da nijesu vidjeli nikakve dokaze da je Kina pružila takvu pomoć.

Ni Bajden nije govorio o tome da Kina pomaže Rusiji otkako je novinarima u Briselu 24. marta rekao da se u telefonskom razgovoru s kineskim predsjednikom Śi Đinpingom “pobrinuo da razumije posljedice”.

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je prošle sedmice pred senatskim Vanjskopolitičkim odborom da Kina ima “značajan reputacijski rizik” od toga da bude ruski saveznik i da “za sada ne vide značajnu podršku Kine ruskim vojnim djelovanjima”.

Bajden će posjetiti Tokio i Seul ali ne i Kinu. Sastaće se i s indijskim i australijskim čelnicima tikom sastanka Quada u Tokiju. To će biti njegova prva posjeta Aziji u svojstvu predsjednika.

Portal Analitika