"Dok se svijet suočava sa genocidom i drugim zločinima, sistemskim rasizmom i nejednakošću, erozijom slobode izražavanja, ugnjetavanjem i marginalizacijom zbog rase, etničke pripadnosti, pola, vjere, seksualne orijentacije ili identiteta, i često samo zbog izražavanja neslaganja, između mnogih drugih kršenja ljudskih prava, UDHR je važnija nego ikad", istaknuto je u saopštenju, koje je potpisao američki državni sekretar Entoni Blinken.
"Cilj nam je da vidimo da Savjet ispunjava svoj mandat promovisanjem univerzalnog poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda svih, između ostalog, promovisanjem odgovornosti za pokušaje uskraćivanja ljudskog dostojanstva pojedinaca, uključujući marginalizovane grupe", rekao je Blinken.
On je naveo da će SAD nastaviti da podržavaju ljudska prava i dostojanstvo širom svijeta.
Podsjećajući da se danas obilježava 73. godišnjica od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima (UDHR) Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, Blinken je rekao da je bivša prva dama Eleonor Ruzvelt, kao predsjedavajuća Komisije UN za ljudska prava, pomogla da se predvodi stvaranje tog značajnog dokumenta, koji je bio od suštinskog značaja za nastojanje da se osigura da su ljudska prava zagarantovana za sve.
„Na ovaj dan odajemo počast ogromnoj važnosti i dostignuću UDHR-a. Nastavljamo da se trudimo da podržimo ljudska prava i ljudsko dostojanstvo širom svijeta“, rekao je Blinken.
Podsjećajući da je na današnji dan 1948. godine Generalna skupština UN usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, Blinken je istakao da je tadašnja prva dama Eleonor Ruzvelt, kao predsjedavajuća Komisije UN za ljudska prava, pomogla u stvaranje tog značajnog dokumenta.
SAD su izašle iz Savjeta UN za ljudska prava 2018. godine, a tadašnja američka ambasadorka rekla je da to tijelo "licjemerno i beskorisno", koje ne prestaje da "pokazuje neprijateljstvo prema Izraelu".