Sekretarijat za finansije je u saopštenju naveo da je sankcionisao 70 entiteta.
Američko Ministarstvo finansija navelo je u saopštenju da je sankcionisalo 70 entiteta od kojih su mnogi, kako se navodi, ključni za rusku odbrambenu industriju, kao i 29 pojedinaca, da bi se poremetili kapaciteti Rusije da razvija i raspoređuje oružje i tehnologiju koji se koriste u ratu u Ukrajini.
"Kažnjavanje ruske odbrambene industrije umanjiće kapacitete ruskog predsjednika Vladimira Putina i dodatno zaustaviti njegov rat protiv Ukrajine, koji je već opterećen lošim moralnim stanjem, prekinutim lancima nabavke i logističkim neuspjesima", navela je u saopštenju američka ministarka finansija Dženet Jelen.
U okviru mjera američke vlade, uvedene su nove sankcije Rosteku, ruskom državnom odbrambenom konglomeratu koji, kako se navodi, upravlja nad "više od 800 entiteta širom velikog broja sektora" i da su blokirani svi entiteti u kojima ta kompanija ima, direktan ili indirektan, udio od više od 50 odsto.
Sankcionisana je i Ujedinjena vazduhoplovna korporacija, koja proizvodi ruske borbene avione MiG i Suhoj - letilice koje koriste i neki američki saveznici, među kojima su i pojedine članice NATO, a čiji je većinski vlasnik Rostek.
Kažnjene je i Tupoljev, proizvođač ruskih strateških bombardera i transportnih letilica.
Takođe se zabranjuje uvoz zlata poreklom iz Rusije, sa izuzetkom zlata koje se nalazilo izvan te zemlje prije utorka. Riječ je o najvećem ruskom izvozu posle energenata. Zlato je ključni resurs za rusku centralnu banku suočenu sa ograničenim pristupom imovini u inostranstvu zbog zapadnih sankcija.
Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi i da Stejt department takođe uvodi sankcije prema 45 entiteta i 29 pojedinaca, među kojima su ruske vojne jedinice i obavještajna agencija FSB (Federalna služba za bezbjednost), saopšteno je iz Ministarstva finansija. Biće uvedene i restrikcije na izdavanje viza za više od 500 ruskih oficira, kao i drugih zvaničnika.