Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Šahman: Predlog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti diskrimatoran prema žrtvama zločina u Štrpcima

Šahman: Predlog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti diskrimatoran prema žrtvama zločina u Štrpcima

Štrbačke žrtve, kako dodaje, neće moći da ostvare prava na osnovu ovog predloga zakonskog rješenja jer su, navodi, „prerasli“ zakon koji u ovom formatu predviđa da prava mogu biti korištena samo do 27 godine života i to pod uslovom da se djeca nalaze na školovanju

Šahman: Predlog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti diskrimatoran prema žrtvama zločina u Štrpcima Foto: BDP
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Bošnjačkog demokratskog pokreta (BDP) Sead Šahman na svom Facebook profilu podsjetio je da će 27. februara ove godine biti obilježene 32 godine od zločina u Štrpcima.

On je ukazao kako će tim povodom bošnjački predstavnici iz Vlade i ove godine položiti vijence u parku “Pobrežje” u Podgorici ili na spomen obilježju "Sat života" u Bijelom Polju, te da će do narednog februara opet zaćutati o ovom zločinu u kome je 1993. stradalo 20 nevinih ljudi.

Šahman je podsjetio da je krajem prethodne godine Vlada Crne Gore na elektronskoj sjednici donijela predlog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, bez javne rasprave, na predlog resornog Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

“Iako se krajem 2023. kao tadašnji poslanik i potpredsjednik vladajuće partije sa bošnjačkim predznakom zalagao za ono što su bili predlozi NVO “Štrpci - Protiv zaborava” & “Akcije za ljudska prava”, Damir Gutić je u ulozi resornog ministra predložio nešto sasvim drugo”, naveo je Šahman.

Štrbačke žrtve, kako dodaje, neće moći da ostvare prava na osnovu ovog predloga zakonskog rješenja jer su, navodi, „prerasli“ zakon koji u ovom formatu predviđa da prava mogu biti korištena samo do 27 godine života i to pod uslovom da se djeca nalaze na školovanju.

“Najmlađe dijete štrbačkih žrtava danas ima 35 godina života i shodno ovom zakonskom rješenju neće moći da ostvari bilo kakvo pravo. Ukupan broj ljudi koji bi bez ograničenja starosne granice ostvarili pravo je 25 osoba, te ne bi trebalo da predstavljaju teret za državu”, pojasnio je predsjednik BDP.

Zaključio je da je ovakav tekst diskriminatoran, te da ne bi trebao proći skupštinsku proceduru u koju je upućen od strane izvršne vlasti.

Portal Analitika