U Crnoj Gori oko 60 osoba čeka na transplantaciju bubrega.
Pacijenti od Vlade traže da im se o trošku države, obezbijedi transplantacija u Minsku, u Bjelorusiji, koji je među deset najvećih svjetskih centara za transplantaciju, prenosi RSE.
Međutim, Crna Gora sa tom državom nema saradnju u oblasti medicine. Uz to Bjelorusiji je 2021, prateći politiku Evropske unije, uvela sankcije.
"Mi smo ljudi pred vratima mrtvačnice, samo statistički živi", kaže iz udruženja Hrabro za novi život, Tanja Stojanović, opisujući svoje i zdravstveno stanje svojih “saboraca“.
Kako navodi Stojanović za RSE, već pet godina je tri puta sedmično na dijalizi.
"Neko nema problema ali ja imam velike komplikacije zbog nje", kazala je Stojanović.
Od dijalize je, kaže, dobila osteoporozu, oštećeno joj je srce, paraštitnu žlijezdu.
"Često zaboravljam, nekada teško govorim. U tijelu mi je disbalans elektrolita pa su mi krvni sudovi puni takozvanih kalcifikata koji u srcu i mozgu stvaraju začepljenja, krvne sudove pretvaraju u beton. Zato je česta smrt od moždanih i srčanih udara", navela je Stojanović.
Prema Zakonu o donaciji organa, u Bjelorusiji su svi građani koji dožive moždanu smrt donori, osim u slučajevima kad neko tokom života, ili njegov bračni partner, eksplicitno navede da je protiv toga.
U regionu, samo bosanskohercegovački entitet Republika Srpska, od februara ove godine ima saradnju sa Centrom za hirurgiju, transplantologiju i hematologiju iz Minska.