Zdravstvene vlasti namjeravale su da zaključaju radnju u poslovnoj gradskoj četvrti, jer je jedan blizak kontakt kovid pozitivne osobe lociran u Ikeinoj prodavnici.
Više snimaka, objavljenih na društvenim mrežama, prikazuju mušterije kako viču i guraju jedni druge, u pokušaju da pobjegnu iz objekta prije nego što se vrata zatvore.
Zvaničnik zdravstvenih vlasti Šangaja Žao Dandan je na konferenciji za medije, održanoj u nedjelju, rekao je da će maloprodajni objekat i „pogođeno područje“ biti „u obruču“ naredna dva dana, a ljudi iz „obruča“ moraju da odu u dvodnevni karantin u državne ustanove i da se podvrgnu petodnevnom zdravstvenom nadzoru.
Vlasti su u ponedjeljak izvijestile o šest lokalno prenijetih slučajeva kovida-19 u Šangaju, od kojih su pet bili asimptomatski.
Ikeina prodavnica u Šangaju je bila privremeno zatvorena u nedjelju i ponedjeljak, u skladu sa mjerama prevencije.
Šangaj, finansijska prijestonica Kine u kojoj živi 25 miliona ljudi, ranije ove godine bio je dva mjeseca zaključan što je dovelo do velikog nezadovoljstva javnosti, koja se suočila sa teškoćama u nabavci osnovnih životnih potrepština, uključujući hranu i ljekove.
Zaključavanje je nametnula kineska stroga politika nulte tolerancije na kovid, koja se zasniva na masovnom testiranju, dugim periodima karantina i zatvaranju čitavih gradova da bi se suzbilo ponovno pojavljivanje virusa.
Oslanjajući se na mobilnu tehnologiju i veliku količinu podataka, kineska vlast koristi sistem „zdravstveni kod“ kako bi kontrolisala kretanje građana i zauzdala širenje virusa.
Stanovnici mnogih kineskih gradova moraju da pokažu zeleni QR kod da bi mogli da se voze gradskim prevozom ili uđu u tržne centre, teretane i restorane. Sistem evidentira lokaciju građana i njihov kontakt sa potvrđenim kovid-19 slučajem. Oni čiji kod postane crven gotovo sigurno su prinuđeni na karantin u za to namijenjenim ustanovama.
Prošle nedjelje je više od 80.000 turista stavljeno u karantinu popularnom ljetovalištu na ostrvu Hainan.