Zanimljivosti

Saturnov mjesec ima atmosferu od kiseonika!

Izvor

Prije svega, ondje ne bismo mogli da dišemo jer je gustina Dionine atmosfere čak pet triliona puta manja od gustine atmosfere na Zemljinoj površini. Naime, prema podacima koje je prikupila američka sonda, kiseonikovih iona na Saturnovom mjesecu ima isto toliko koliko u Zemljinoj atmosferi na visini od oko 480 km. No, naučnici da je to ipak dovoljno da se može reći da Diona ima atmosferu, odnosno preciznije egzosferu.

Veća vjerovatnoća za život: Sada znamo da je Diona, baš kao i Saturnov prsten i mjesec Reja, izvor molekula kiseonika, rekao je član misije Kasini Robert Tokar iz “Los Alamos National Laboratory” u Nju Meksiku.

-To pokazuje da su molekule kiseonika uobičajene u Saturnovom sastavu i potvrđuje da kiseonik može nastati u procesima koji ne uključuju život, objasnio je Tokar.

Naučnici smatraju da kiseonik u Saturnovom sastavu nastaje raspadom molekula leda na kiseonik i vodinikk pod uticajem snažnog Sunčevog zračenja.

Ovo otkriće potvrđuje teoriju prema kojoj bi svi Saturnovi i Jupiterovi prirodni sateliti u atmosferi mogli imati kiseonika što pak povećava vjerovatnoću da bi na nekom od njih moglo biti elemenata neophodnih za podržavanje života.

-Neki mjeseci imaju i tekuće okeane, pa bi vrijedilo bolje istražiti ima li na njima života, rekao je suautor istraživanja Endru Kouts sa Univerziteta u Londonu.

Profesor CKouts je član organizacije naučnike koji lobiraju u Europskoj svemirskoj agenciji za misiju poznatu kao “Juice”, odnosno za slanje orbitera koji bi istraživao Jupiterove ledene satelite.

Astronomi vjeruju da Dionin brat Enkelad te Jupiterovi mjeseci Europa, Kalisto i Ganimed ispod svojih ledenih površina imaju tekuće okeane.

foto: im01.thewallpapers.org

Portal Analitika