“Pravna posljedica poništaja odluke o imenovanju je ponovni izbor između prijavljenih kandidata ili poništaj konkursa, u kom postupku tuženi ima priliku da ponovo razmatra preostale prijave i da odluči u skladu sa zakonom. Osim toga, postojanje pravnog interesa kao procesne pretpostavke za pokretanje parnice tužbom Zakon o parničnom postupku predviđa tuzbe za utvrđenje, a u konkretnom slučaju se radi o preobražnoj tužbi”, piše između ostalog u presudi Višeg suda u koju je CdM imao uvid.
Osim Raonića i Markovića za generalnog direktora konkurisali su i Milutin Stijepović i Srđan Čović.
Početkom januara ove godine, podsjetimo, objavljeno je da je odluka RTCG o imenovanju Raonića za generalnog direktora Javnog servisa nezakonita.
Osnovni sud u Podgorici presudio je tada u korist novinara Nikole Markovića. U tužbi koju je Marković podnio pisalo je da je postupak po kome je Savjet Javnog servisa ocjenjivao koji kandidati su ispunili uslove za naimenovanje generalnog direktora te kuće sadržao niz nepravilnosti.
Juče je objavljeno da je podgorički Viši sud potvrdio je presudu Osnovnog suda, prema kojoj je Boris Raonić nezakonito izabran za generalnog direktora Javnog servisa.
“Izrada odluke je završena. Predmet je razdužen, potvrđena je prvostepena odluka u glavnoj pravnoj stvari”, potvrdila je juče portparolka Višeg suda Marija Raković.
Ranije danas Centar za građansko obrazovanje (CGO) je saopštio da su se pravosnažnom presudom o nezakonitom izboru Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG-a, na šta su i ranije ukazivali, stekli uslovi za njegov momentalni odlazak sa te pozicije jer bi sve drugo predstavljalo grubo nepoštovanje sudske odluke, saopštila je ta nevladina organizacija.
“Tako bi se počela uvoditi odgovornost za nezakonite odluke i prevenirale ovakve negativne prakse u budućnosti”, smatraju u CGO.
Media centar pozvao je juče članove Savjeta RTCG da nakon pravosnažne presude Višeg suda u slučaju nezakonitog izbora Borisa Raonića na funkciju generalnog direktora, momentalno sprovedu presudu raskidajući ugovor a onda i da pokrenu postupak povraćaja svih nezakonito isplaćenih plata generalnom direktoru.
“Raoniću je nezakonito isplaćeno u prethodne dvije godine oko 75.000 eura”, tvrde u Media centru.