U saopštenju se navodi da je Savjet na današnjoj sjednici razmatrao aktivnosti povodom predmeta na osnovu pritužbe koju su građanskoj kontroli rada policije uputile nevladine organizacije (NVO) Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava (CŽP).
„Savjet je konstatovao da od Uprave policije do trenutka održavanja sjednice nije dostavljen odgovor povodom Zahtjeva Savjeta od 28. januara i urgencije upućene s tim u vezi od 10. februara“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da će Savjet, odmah po dobijanju traženog odgovora od Uprave policije, isti proslijediti HRA i CŽP i nastaviti dalji rad u pogledu zaključenja predmeta.
HRA i CŽP su u petak saopštile da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije 17 dana ne odgovaraju na pitanja o postupanju policije prije, za vrijeme i poslije masovnog zločina na Cetinju.
U saopštenju se navodi da su HRA i CŽP uputile 24. januara predstavku sa pitanjima o postupanju policije Savjetu za građansku kontrolu rada policije.
„Odgovori na ova pitanja izostaju već 17 dana, uprkos urgenciji koju je i Savjet uputio 10. februara. Ovakvo odugovlačenje izaziva sumnju da se nešto krije“, naveli su iz tih NVO.
Kako su kazali, u međuvremenu ih je Vrhovno državno tužilaštvo obavijestilo da povodom masovnog zločina na Cetinju ne sprovodi nikakvu istragu.
„Već da će izviđaj eventualno biti pokrenut nakon kontrole postupanja policije od strane Odjeljenja za unutrašnju kontrolu MUP-a“, dodaje se u saopštenju HRA i CŽP.
U tim NVO smatraju da svakako treba istražiti na koji način i od kojih osoba se izvršilac ubistva snabdio oružjem za koje nije imao dozvolu, odnosno da li je imao bilo kog pomagača u izvršenju masovnog ubistva, jer se radi o krivičnim djelima koja se gone po službenoj dužnosti.
„Očekujemo da Uprava policije bez daljeg odlaganja objavi tražene informacije koje su od opšteg interesa za bezbjednost kako na Cetinju, tako i šire“, kaže se u saopštenju.