Šćekić je ukazao na važnost ovog datuma ističići da je najveća odgovornost prema najmlađim članovima.
„Svako romsko dijete mora dobiti šansu da bude dio obrazovnog sistema, a zatim pronaći način da ne napuštaju škole, kako bi kroz saradnju nadležnih institucija i roditelja zajedno doprinijeli da postanu punopravni članovi zajednice“, kazao je Šćekić.
Prisutni cu se saglasili, kako navode iz Vlade, da se mora ukazati na probleme sa kojima se ova populacija suočava i zajedno se zalagati za njihovu inkluziju.
"Među prepoznatim problemima naročito se ističu obrazovanje, zaposlenje, zdravstvena zaštita, prosjačenje, imovinska prava i građansko-pravni status. Članovi savjeta su istakli da je od velike važnosti raditi i na suzbijanju prosjačenja i iskorjenjenju istog, odnosno nadležne institucije moraju primjenjivatu sve zakonom predviđene odredbe", navode iz Vlade.
Na sjednici je ukazano i na problem ugovorenih brakova maloljetnih lica i složili da u narednom periodu treba raditi na izmjenama Zakona kako bi se ta starosna granica pomjerila na 18 godina, gdje bi na taj način poštovali i Konvenciju
"Uzimajući u obzir sve navedeno, prisutni su se saglasili da je potrebno zajedničkim zalaganjem, uz usvajanje predloga koji će biti dostavljeni pisanim putem, učiniti potrebne napore da se ovoj populaciji, koja predstavlja najranjiviji dio stanovništva, poboljša položaj u društvu", navode iz Vlade.