U OB Kotor je 2016. godine urađena generalna adaptacija montažnog objekta, kažu iz SDP-a, u kojem je na oko 230 m2 smještena bolnička laboratorija po savremenim EU standardima za takvu djelatnost-
“Investicijaza adaptaciju objekta iznosila je 147.492,65 eura. U isto vrijeme,generalno su adaptirana još dva montažna objekta u kojima su sada smješteni bolnička poliklinika idječija dnevna bolnica.
Ukupna investicija na ovim objektima iznosila je 442.477.94 eura. Na taj načinbolnica je dobila cca 900 m2 novog radnog prostora u do tada zapuštenim i neupotrebljivim objektima. Sredstva za ovu investiciju obezbijeđena su kreditnom podrškom Marin Med Montenegra, a bolnica je u protekle četiri godine liječenjem stranih pacijenata vratila kreditnu obavezu.Laboratorija ima kvalitetan kadar i opremui uslugama zadovoljava potrebe bolnice kao sekundarne zdravstvene ustanove”, objašnjava OO SDP Kotor.
Kažu da je došlo do pogrešne inteperetacije, i da će se adaptirati labaratorija u Domu zdravlja Kotor.
“Prije više godina neobjašnjivom odlukom, u vidu dekreta u jednoj rečenici, tadašnjeg ministra zdravlja Miodrag Radunovića, laboratorije i rentgen službe u Domovima zdravlja priključene su Opštim bolnicama. Tako je bolnica preuzela u nadležnostove službe Doma zdravlja što su najbolje osjetili pacijenti i građani, jer je bilo nemoguće adekvatno tehnički održavatite radne jedinice.
Profitna ustanova kao što je Dom zdravlja oslobođena je brige oko rada laboratorije u svom prostoru, a bolnica koja stalno ima nedovoljan budžet za likvidnost dobila je još jednu zahtjevnu obavezu. Bilo je nemoguće investirati u taj dislocirani prostor u uslovima kad je na skoro svakoj radnoj poziciji u bolnici bila potrebna neodložnainvesticija.Stavka u budžetu za investicijsko održavanje bolnice iz godine u godinu iznosi 0.00 eura. Od strane Ministarstva zdravlja najavljivano je da će se ta neracionalna odluka poništiti i vratiti na prijašnje stanje što se nije desilo”, ističu iz SDP-a Kotor.
Dobro je da će seurediti i opremiti laboratorija u zgradi Doma Zdravlja i da ambulanti pacijenti i građani neće morati za te usluge dolaziti u laboratoriju u OB Kotor koja nije predviđena za tu namjenu. Nejasno je samo kako će biti obezbijeđena sredstva za tu investiciju.
“SDP će tražiti i spravljanje ovakvih nelogičnoh odluka vezanih za pružanje medicinskih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i da se u nadležnost javnih zdravstvenih ustanova vrate one djelatnosti koje su neophodne za njihovo redovno funkcionisaje.
Bilo bi dobro da novinari posjete Opštu bolnicu Kotor uvjere se ustanje eksterijera i enterijera bolničke laboratorije u kojoj “nije ništa urađeno od 1982. god”, zaključuju iz SDP-a Kotor.