Demonstranti su nakon obraćanja govornika krenuli u protestnu šetnju do autoputa kod isključenja Autokomanda. Na tom dijelu je do 21 sat bio blokiran saobraćaj u oba smjera.
Okupljanja su organizovana i u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Protesti su počeli nakon dva masovna ubistva koja su početkom maja potresla Srbiju, a okupljeni zahtijevaju smjenu ministra unutrašnjih poslova i šefa Bezbjednosno-informatimvne agencije, kao i smjenu članova Regulatornog tela za elektronske medije i rukovodstva Javnog servisa Srbije.
Takođe traže gašenje tabloida koji propagiraju nasilje, kao i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama koje u svom programu promovišu nasilje.
Poruke sa protesta
Smiljan Banjac, radijski voditelj, rekao je na protestu u Beogradu da su građani naivno vjerovali da će "nas strašna tragedija probuditi i otrezniti", ali su umjesto toga dobili samo uvrede.
"Ukoliko se ne ispune zahtevi, od narednog puta krenućemo u konkretnije akcije", rekao je Banjac.
On je dodao da će od narednog puta, osim Beograda, Niša i Novog Sada biti blokirano još deset gradova.
"Ili će stati nasilje, ili će stati Srbija", rekao je Banjac.
Pavle Cicvarić, student Beogradskog univerziteta, rekao je da su prethodne generacije devedesetih godina protestovale kako bi zbacile režim koji je propagirao nasilje.
"Oni su uspeli, a sada je na nama da srušimo isti takav režim. Studenti više neće ćutati i reagovaće na svaku nepravdu koja se desi", rekao je Cicvarić.
On je dodao da je poražavajuće to što je ulica "trenutno jedina institucija u kojoj se traži pravda".
Okupljenima se obratio Nebojša Stanojević, rudar iz Aleksinca. Na njegovu molbu okupljeni su minutom ćutanja odali poštu rudarima poginulim u aprilu 2022. u aleksinačkom rudniku "Soko". Tada je usljed curenja metana osam rudara izgubilo život.
"Došao sam da danas sa vama tražim pravdu za svoje prijatelje i kolege koji su prošle godine poslati u mrak bez vode i struje i nikad se nisu vratili", rekao je Stanojević.
Građani su se danas okupili na Pozorišnom trgu u Novom Sadu, Đačkom trgu u Kragujevcu i ispred Skupštine grada u Nišu.
Više hiljada Kragujevčana koji su se okupili u centru tog grada su zvižducima propratili pominjanje vlasnika Pink televizije i predsjednika države koji su obećali da će ukinuti rijaliti program “Zadruga”, u kojem se gotovo svakodnevno vide scene nasilja, da bi se ispostavilo da se od toga nije odustalo.
Okupljeni građani nose transparente i državne zastave bez stranačkih obilježja. Planirano je da demonstranti u Kragujevcu blokiraju raskrsnice sa ulicom Radoja Domanovića kod Velikog parka do 21 sat.
Demonstranti već duže od mjesec dana na protestima zahtjevaju smjenu članova Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM) i rukovodstva Radio televizije Srbije.
Traži se i gašenje tabloida koji propagiraju nasilje i krše novinarski kodeks, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy zbog promovisanja nasilja, kao i smjena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbjednosno informativne agencije Aleksandra Vulina.
Na protest "Srbija protiv nasilja" pozivaju opozicione parlamentarne grupe Ujedinjeni, Narodna stranka, Demokratska stranka, Zajedno-Moramo, Zeleno-levi klub, Ne davimo Beograd, ali naglašavaju da protest nije politički.
Proevropska opozicija tehnički organizuje građanske proteste koji su počeli poslije masovnih ubistava u beogradskoj školi "Vladislav Ribnikar" i selima Dubona i Malo Orašje u blizini Mladenovca i Smedereva. Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje.