Odluka je donešena nakon sastanka Nacionalnog tima za borbu protiv vršnjačkog nasilja koji je formiran pri Ministarstvu.
Navodi se da je nakon nedavnog slučaja vršnjačkog nasilja prema učeniku šestog razreda u toj školi, ustanova preduzela određene mjere, nakon čega se dva puta sastao i Nacionalni tim za borbu protiv vršnjačkog nasilja, i razmatrao kompletnu dokumentaciju.
"Zaključak je da je, i pored sprovođenja niza mjera, bilo propusta u postupanju uprave Škole, a što je dovelo do neadekvatnog ishoda u ovom slučaju, odnosno premještaja djeteta u drugu školu", piše u saopštenju Ministarstva.
Nacionalni tim i Ministarstvo se, kako se navodi, nijesu oglašavali sa konkretnim informacijama do donošenja konačnog zaključka.
"Tako će biti i ubuduće, jer je cilj temeljan i objektivan pristup, koji neće biti ometan bilo kakvim pritiscima", kaže se u saopštenju.
Ističe se da je borba sa vršnjačkim nasiljem prioritet Ministarstva, koje očekuje isti takav pristup od škola, ali i svih drugih nadležnih resora u Vladi.
"Ministarstvo prosvjete je preuzelo svoj dio odgovornosti uspostavljanjem novog sistema borbe sa nasiljem. Cijenimo da svako ko jeste nadležan, a nije spreman da se potpuno uključi u borbu sa nasiljem, ne treba da preuzima odgovornost upravljanja javnom ustanovom", kaže se u saopštenju.
Navodi se da se situacija u svim školama i dalje detaljno prati, a princip rada ostaje jasan: škole i njihovi novoformirani timovi za borbu protiv nasilja su „prva linija odbrane“ i imaju jasnu obavezu, koju moraju preuzeti.
"Ukoliko se, analizom slučaja, utvrdi da nemaju volje ili kapaciteta za borbu sa problemom, Ministarstvo prosvjete i Nacionalni tim će nastaviti da preduzimaju mjere iz svoje nadležnosti", kaže se u saopštenju.