Evropska unija bi trebalo da učini sve da nastavi proces pregovaranja i dobro tehnički pripremi Crnu Goru za punu implementaciju evropskih zakona i kopenhaških kriterijuma. To će, samo po sebi, donijeti brojne blagodet. Nakon toga, Podgorica će možda morati da sačeka da se “otvore politički prozori” za konačni ulazak U EU- kaže u izjavi za Pobjedu američki ekspert za Balkan i profesor na Univerzitetu ,,Džons Hopkins” Danijel Server.
Ističe da se nada da, pored pandemije i svih untrašnjih izazova koje ima EU, Crna Gora neće morati da čeka neka bolja vremena za ulazak u EU.
-Novo proširenje se neće desiti sjutra ili tako brzo. Evropska unija bi trebalo da učini sve da nastavi proces pregovaranja i dobro tehnički pripremi Crnu Goru za punu implementaciju evropskih zakona i kopenhaških kriterijuma. To će, samo po sebi, donijeti brojne blagodeti. Nakon toga, Podgorica će možda morati da sačeka da se otvore “politički prozori” za konačni ulazak u EU. Šta ćemo, takav je život- kaže Server.
Solidarnost
Server se slaže sa konstatacijom da je EU dokazala u ovim teškim vremenima solidarnost sa Crnom Gorom jer donira tri miliona za hitnu zdravstvenu zaštitu, plus 50 miliona za dugoročne programe u skladu sa potrebama, najviše za zdravstvo, ekonomiju i preduzetnike.
-Što se tiče toga da li je pomoć trebalo da stigne ranije mislim da je mogla, ali zašto bi se Crna Gora sada žalila na to-pita se Server.
Američki analitičar ističe da pandemija dokazala da svijetu nedostaje solidarnosti u ovim teškim vremenima.
-Međutim glavni izazovi ostaju zapravo na nacionalnom nivou i tu ih je potrebno rješavati-kaže Server.
Konfuzija
Na pitanje da li ponašanje srpskih vlasti, koje koriste pandemiju da dokažu da su njeni jedini prijatelji Rusija i Kina, može zamagliti evropsku perspektivu zapadnog Balkana Server kaže da Srbija može zamagliti samo sopstvenu perspektivu.
-Odluke Srbije utiču na njenu budućnost, a ne na ostatak Balkana. Ako Crna Gora želi da uđe u EU, ona mora da se fokusira na sopstvenu pripremu za pristupanje, što je i uspješno uradila sa NATO-om-zaključuje američki analitičar.
Prema njegovim riječima ako EU opstane, proširenje će preživjeti.
Server smata da je situacija u SAD veoma komplikovana i da je kriza sa kovidom 19 oslabila Trampa.
-Nesposobna reakcija Trampove administracije na virus glavna je politička tema koja je sada u SAD-u. Tramp slabi u državama koje se smatraju ključnim. Bajden je barem toliko jak koliko je Hillari Klinton bila u ovom trenutku kampanje 2016. Ubrzano ponovno otvaranje ekonomije vjerovatno će pogoršati situaciju. Možemo biti prilično sigurni da se ekonomija neće oporaviti do izbora 3. novembra. Iako nema predviđanja za ishod američkih izbora, počinje da izgleda kao da će Bajden izgubiti. Ali, i Tramp je definitivno u problemima-zaključuje Server.