Rješenja o razrješenju Sijarića i emenovanju Joksimović objavljena su danas u Službenom listu Crne Gore.
Joksimović je imenovana na tu funkciju na predlog ministarske prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić, navedeno je u dokumentu na sajtu Vlade.
U rješenju o razrješemnju direktora Zvoda za školstvo koje je objavljeno na sajtu Vlade se navodi da je Sijarić, inače profesor geografije, nekoliko puta prekršio zakon.
Razlozi za razrješenje Sijarića
U tom dokumentu se navodi da je rješenjem Vlade od 16. marta 2017. godine, Rešad Sijarić je imenovan za direktora Zavoda za školstvo. U navedenom rješenju, navodi se da je on imenovan od strane Ministra prosvjete, kao jedan od kandidata koji je imao najbolje rezultate na objavljenom konkursu.
- Članom 40 stav 1 tačka 7 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju je, između ostalog, određeno da je nadležnost Zavoda za školstvo da obavlja istraživanje. Imenovani direktor Zavoda, u junu 2020. godine, sprovodi istraživanje sistema „učenje na daljinu“ na velikom uzorku. Obavljanjem istraživanja, koja su iziskivala vrijeme i novac, direktor Zavoda je bio dužan da isto zvanično objavi, kako bi sa rezultatima bili upoznati građani i stručna javnost, odnosno lica na koja se samo istraživanje odnosilo. Međutim, direktor Zavoda u svom radu nikada nije objelodanio navedeno istraživanje, obzirom da su učenici i roditelji izrazili negativan stav prema organizaciji učenja na daljinu - navodi se u rješenju.
Dodaje se da Sijarić istraživanje nije objavio usled predizborne kampanje, "kom prilikom je ocijenio da objavljivanje takvog akta može imati negativan uticaj na političko djelovanje, čime je prekršio odredbe člana 4 Zakona o državnoj upravi, koja garantuje političku neutralnost i nepristrasnost".
U razrješenju se navodi, da ješkolska 2020/2021 godina, otpočela je bez ikakvih stručnih priprema, bez korišćenja rezultata istraživanja iz predhodnih godina, te je Sijarić, "u nedostatku evaluativnih istraživanja i temeljnih priprema, shodno sopstvenom nahođenju, izvršio organizaciju nastave na period centralnog godišnjeg planiranja, koje je rađeno prije skoro pedeset godina".
- Škole su izgubile minimum autonomije, a direktorima škola, kao rukovodiocima, oduzeta su sva ovlašćenja i odgovornost. Nastavnicima je oduzeta autonomija, a stručnim organima zakonska ovlašćenja da vrše izbor ciljeva i ishoda na osnovu predmetnih programa - navodi se u rješenju Vlade.
Dodaje se da od trinaest nadležnosti ovog Zavoda, pet nadležnosti uopšte nije zastupljeno u praksi, i to: praćenje, analiza i razvoj obrazovnog sistema; istraživanja i praćenja eksperimenata u oblasti obrazovanja; savjetodavni karakter, sa akcentom na primjenu novih obrazovnih programa; praćenja i upoznavanja obrazovnih rješenja u drugim zemljama, komparativne analize primjene novih obrazovnih programa sa postojećim; pripreme, evaluacije i uvođenja obrazovnih programa, kataloga i standarda znanja.
Falsifikovanje izvještaja
- Najflagrantniji primjer zloupotrebe i kršenja zakona, izvršen je prilikom falsifikovanja Izvještaja o utvrđivanju kvaliteta vaspitno-obrazovnog rada u JPU „Đina Vrbica“, koji je sačinjen od strane prosvetnih nadzornika, a sve u skladu sa zakonom. Predmetni Izvještaj imao je izuzetno negativne osvrte na kvalitet rada u ustanovi. Direktor Zavoda za školstvo, falsifikovao je Izvještaj, prepravljajući i sadržaj i krajnju ocjenu, predhodno tajno falsifikujući pisarnicu Zavoda i zamjenjujući prvobitno sačinjen izvještaj novim. O prednjem svjedoči i činjenica, da samo Izvještaj o radu JPU „Đina Vrbica“ nije javno objavljen na sajtu Zavoda, iako je to zakonska obaveza. Za istaći je i plagiranje predmetnih programa 2017. godine. Predmetni programi za 2017. godinu su identično prepisani iz programa Republike Hrvatske, o čemu je šira javnost bila upoznata, kom prilikom je direktor Zavoda za školstvo, svjesno i sa umišljajem, a usled nedostatka stručnih znanja, unizio crnogorski obrazovni sistem - navodi se u dokumentu Vlade.
Pohvala i nagrada od 40.000 eura
Za navedeni postupak, kako se dodaje, Sijarić je "čak pohvaljen i nagrađen stambenim kreditom u vrijednosti od 40.000 eura".
- Iako je shodno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, Zavod nadležan da resornom Ministarstvu delegira ideje i upućuje inicijative o svim stručnim pitanjima i rešenjima, direktor Zavoda za školstvo je ovu nadležnost prenio na samo Ministarstvo, bez ikakvog zakonskog utemeljenja. Stanje u prethodnom sistemu je bilo da resorno Ministarstvo, Zavodu za školstvo delegira ideje i inicijative, kako bi Zavod o istima odlučivao. O prednjem svedoče upravo gore pomenuti Planovi i predmetni programi za 2017. godinu, koji su izvršeni od strane Zavoda za školstvo, iako su u isključivoj nadležnosti resornog Ministarstva.
U pogledu nadležnosti Zavoda za donošenje Metodologije za utvrđivanje kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada i Pravilnika o sadržaju, obliku i načinu utvrđivanja kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada, a shodno članu 40 stav 1 tačka 1 i 2 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, treba istaći da predmetni akti nikada nisu doneseni, a svi zakonski rokovi su protekli. Prednjim je prekršena odredba člana 40 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Na osnovu navedenog, nesporna je činjenica da je direktor Zavoda za školstvo Rešad Sijarić, svojim djelovanjem prekršio nekoliko odredaba Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, te predlažem da ga Vlada Crne Gore razriješi dužnosti direktora“. Vlada Crne Gore je razmotrila i prihvatila navedeni predlog ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta i, shodno svojim ovlašćenjima iz člana 35 Zakona o državnoj upravi, a u vezi sa članom 60 stav 1 alineja 5 i članom 60a Zakona o državnim službenicima i namještenicima, donijela Rješenje o razrješenju direktora Zavoda za školstvo Rešada Sijarića, profesora geografije. Na osnovu izloženog, riješeno je kao u dispozitivu - zaključuje se u rješenju o razrješenju Sijarića.