Povodom pola vijeka Mauzoleja Petra II Petrovića Njegoša Matica crnogorska u četvrtak, 18. jula u 19 sati u Centru za kulturu Prijestonice na Cetinju organizuje tribinu pod nazivom „Simbol crnogorske samosvijesti“.
Na tribini učestvuju Marko Špadijer, član Savjeta Matice crnogorske, Tanja Koprivica, istoričarka umjetnosti, Janko Ljumović, producent i medijator programa, Dragutin Papović, istoričar i Ivan Jovović, presjednik Matice crnogorske.
Velelepno umjetničko djelo slavnog vajara i arhitekte Ivana Meštrovića posvećeno vladaru, mitropolitu i književniku Petru II Petroviću Njegošu zvanično je otvoreno 28. jula 1974. Mauzolej je izgrađen na nadmorskoj visini od 1.660 m i prostire se duž cijelog Jezerskog vrha. Do njega se dolazi tunelom sa 461 stepenikom.
Na ulazu u kapelu dvije su monumentalne figure Crnogorki od crnog granita, kao karijatide. Unutra su šest bočnih i centralna niša od bokeljskog i bračkog mermera. Svod je prekriven mozaikom od 200.000 pozlaćenih pločica. Sjedeća figura Njegoša s otvorenom knjigom, teška 28 tona, takođe je rad Ivana Meštrovića. Mermerni sarkofag vladike Rada je jednostavan, sa isklesanim krstom i državnim grbom, simbolima duhovne i svetovne vlasti. Najvisočiji mauzolej na svijetu građen je četiri godine.
Danas je Mauzolej na Lovćenu ne samo posveta najvećem crnogorskom pjesniku već i umjetničko djelo samo po sebi, zaštićeni spomenik crnogorske kulture i simbol jednog vremena u kome su graditeljstvo, ali i kulturni i obrazovni napredak Crne Gore bili na vrhuncu.
Tribina koju Matica crnogorska organizuje u saradnji sa Centrom za kulturu Prijestonice baviće se ne samo Mauzolejom u periodu gradnje, već i savremenim odjecima i političkim manipulacijama vezanim za lik i djelo Petra II Petrovića Njegoša i ovaj monumentalni spomenik.