Iz Sindikalne organizacije podsjećaju da zaposlenima koji su pokrenuli postupak pred Osnovnim sudom u Podgorici od januara nije isplaćivana zarada, dok je ostalim radnicima isplaćena plata za februar.
„Iako je na inicijativu radnika, inspekcija rada više puta intervenisala i novčano kaznila poslodavca, stanje je ostalo isto - radnicima se i dalje duguje šest plata“, kaže se u saopštenju te radničke organizacije.
Navodi se da radnike najviše pogađa to što im nijesu uplaćeni doprinosi, pa su ostali bez povezanog radnog staža i sa neovjerenim zdravstvenim knjižicama.
To ih, smatraju u Sindikalnoj organizaciji, može odvesti samo „na šalter ljekara privatnika“.
„Pitanje je od čega se mogu platiti te usluge? Većini radnika su i članovi porodice osigurani preko televizije IN, što ih sada sve stavlja u posebno težak položaj“, kaže se u saopštenju.
Iz Sindikalne organizacije tvrde da ni onim radnicima koji su u međuvremenu dali otkaz ili su otpušteni, takođe nijesu isplaćene plate što je, kako navode, samo jedan od primjera selektivnog pristupa, s obzirom da onima koji su se pobunili protiv “besplatnog rada” nije isplaćen ni euro od februarske plate.
Ta radnička organizacija tvrdi da je „jedno od kršenja Zakona, koje očigledno prolazi mjesecima, i nepostojanje – u pravnom smislu - odgovorne osobe koja je na vrhu firme“.
„Do danas nije imenovan izvršni direktor društva, a gospođa Nataša Prodan Miani koja se prestavlja kao član odbora direktora i zastupa društvo, te donosi odluke u ime društva, nije registrovana u Centralnom registru privrednog suda, niti ima adekvadne radne i boravišne dozvole za rad za strance“, kaže se u saopštenju.
Iz Sindikalne organizacije su ocijenili da se radnici koji su pokrenuli sudski spor stavljaju u neravnopravan položaj sa ostalim zaposlenim, i da su „zaposleni drugog reda“ s obzirom na to da se raspoređuju na druga radna mjesta kako bi bili primorani da daju otkaz.
Imajući sve to u vidu, Sindikalna organizacija televizije moli inspekciju rada da izvršni novu kontrolu i donese nove potrebne mjere, s obzirom na to da, kako navode, Uprava TV IN nije do sada ispunila ni jedan jedini zahtjev koji je naložila inspekcija rada.
„Do tada nam jedino preostaje da se pitamo kako je moguće da strani državljani, koji ne postoje u centralnom registru Privrednog suda, više od pola godine smiju da rade ovakve stvari radnicima i državi, ignorišu zahtjeve inspekcije rada i krše crnogorske zakone bez posljedica“, zaključuje se u saopštenju.