Demonstranti su blokirali glavni autoput u Tel Avivu i palili velike lomače, a u Jerusalimu su ih policajci rastjerivali vodenim topovima ispred premijerovog privatnog doma. Obustavljeni su i letovi sa aerodroma Ben Gurion u Tel Avivu, javlja BBC. Na štrajk je pozvao danas najveći sindikat u zemlji i obustave rada mogle bi da parališu velike djelove izraelske privrede.
Predsjedavajući najvećeg sindikata u Izraelu Arnon Bar-David najavio je opšti štrajk u znak protesta zbog planova izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da reformiše pravosuđe.
Očekuje se da će desetine hiljada ljudi biti pogođeno prizemljenjem aviona.
Mašući izraelskim zastavama desetine hiljada demonstranata sinoć je izašlo na ulice pošto je Netanjahu objavio smjenu ministra Galanta, okupljajući se spontano i u Haifi i Berševi, a manjih protesta je bilo na više mjesta u zemlji, prenijeli su izraelski mediji.
Demonstranti u Tel Avivu su blokirali autoput Ajalon koji vodi do Jerusalima u oba pravca, najavljujući da će demonstracije trajati do duboko u noć i uzvikivali „Demokratija ili revolt“, „Mi se ne bojimo“ i „Bibi (Netanjahu) idi kući“.
U Jerusalimu su se demonstranti probili kroz ogradu i sukobili sa policijom ispred Netanjahuovog doma i potom otišli do zgrade parlamenta (Kneseta) i premijerove kancelarije, pjevajući i pozivajući ga da podnese ostavku.
Po nepotvrđenim podacima TV Kanala 12, 600.000 do 700.000 Izraelaca je demonstriralo kasno sinoć širom zemlje, od Kirjat Šmone na sejveru do Ejlata na jugu.
Izraelski list Harec je međutim javio da su demonstrirale desetine hiljada ljudi, a zvaničnih procjena nije bilo rano jutros.
Protesti su trajali više od pet sati pošto je u 22 sata po lokalnom vremenu objavljena smjena ministra.
Kriza nastala poslije najave plana reforme u januaru, koji je izazvao masovne demonstracije i alarmirao poslovne lidere, bivše šefove bezbjednosti i saveznike Izraela, uključujući SAD, najnovijim protestima je produbljena.
Stejt department je odbacio kao potpuno neistinite tvrdnje Netanjahuovog sina Jaira, da vlada SAD finansira demonstracije.
Smjena ministra odbrane pojačala je gnjev javnosti, ocijenili su izraelski komentatori.
Policajci i vatrogasci su na autoputu Ajalon gasili vatru i skanjali sa puta metalne prepreke. Izbili su i sukobi, pa su pripadnci policijskih jedinca na konjima rastjerivali demonstrante koji su bacali kamenice, povrijedivši tri policajca.
Smjena ministra odbrane bila je znak da premijer i njegovi saveznici nastave s ostvarenjem plana reforme.
Galant je prvi član Netanjahuovog konzervativnog Likuda koji se izjasnio protiv, upozorivši u subotu da duboke podjele prijete da oslabe vojsku, navodi AP.
Poslije početka demonstracija kasno sinoć i drugi ministri iz Likuda su nagovijestili da bi pristali na usporavanje ostvarenja plana, uključujući ministra kulture Mikija Zohara, bliskog Netanjahuu.
Zohar je najavio da će ta partija podržavati Netnjahuua ako odluči da pauzira.
Izraelski mediji su javili da će se lideri Netanjahuove koalicije sastati danas ujutru, a demonstranti su najavili nastavak protesta kasnije ispred zgrade Kneseta u Jerusalimu, dok vojni lideri razmatraju posljedice smjene ministra odbrane.
Netanjahuov kabinet je u kratkom saopštenju naveo da je premijer smijenio Galanta, bivšeg generala. Netanjahu je kasnije objavio na Tviteru: „Moramo se svi čvrsto suprotstaviti odbijanju“.
Galant je pozvao da se pauzira u ostvarenju plana reforme do završetka proslave Dana nezavisnosti Izraela u aprilu, a kao razlog naveo previranja u redovima vojske.
On je izrazio zabrinutost da podejle u društvu nanose štetu moralu u vojsci i ohrabruju neprijatelje Izraela.
Galant je poslije smjene objavio da je bezbjednost države Izrael uvek bila i biće njegova životna misija.
Vođa opozicije Jair Lapid je ocijenio da Galantova smjena „nanosi štetu nacionalnoj bezbjednosti i ignoriše upozorenja svih odbrambenih zvaničnika“.
Očekuje se da će bivši šef bezbjednosne službe Šin bet Avi Dihter zamijeniti Galanta.
Netanjahuova vlada planira da se ove nedejlje glasa o ključnom dijelu reforme, zakonu koji će omogućiti da vladajuća koalicija ima posljednju riječ u postavljenju sudija.
Ona takođe teži usvajanju zakona koji će dati ovlašćenje parlamentu da obara odluke Vrhovnog suda i ograniči sudsku revizija zakona.