Procijenjeno je kako bi zbog rasta siromaštva i socijalne ugroženosti do kraja godine taj broj mogao porasti za još 8,9 miliona.
“Socijalna zaštita smanjuje porodično siromaštvo i ugroženost – ključne uzroke dječjeg rada”, navodi se u tom dokumentu ILO-a i UNICEF-a uz ocjenu kako se “premalo napredovalo u obezbjeđivanju uslova da sva djeca uživaju socijalnu zaštitu”.
Širom svijeta 73,6 odsto ili približno milijardu i po djece, uzrasta do 14 godina, ne prima porodičnu ili dječju novčanu naknadu, pa ILO i UNICEF navode kako se taj veliki socijalni jaz mora brzo eliminisati.
“Vlade mogu sprovoditi niz politika za unaprjeđenje socijalne zaštite, ali ako kreatori politika ne budu djelovali odlučno, pandemija, aktuelni ratni sukobi, rastuće siromaštvo i klimatske promjene samo će povećati rasprostranjenost dječeg rada”, ukazuje se u studiji.
U cilju eliminacije dječjeg rada, ILO i UNICEF su definisali niz preporuka, među kojima je da se proširi socijalna zaštita na dvije milijarde radnika u neformalnoj ekonomiji, da se izgradi integrisani sistemi socijalne zaštite i nadogradi politička posvećenost za okončanje dječjeg rada”, navedeno je u saopštenju.