Fosili se možda nalaze ispod parkirališta u gradu Činhuangdao na sjeveru Kine, gdje je marinac Ričard Bauen 1947. godine vidio dva sanduka puna kostiju, naveli su paleontolozi u martovskom izdanju časopisa Univerziteta Vitvatersrand u Johansesburgu.
Bauen je svjedočenje o sanducima iznio u svojim memoarima koje je sakupio i objavio njegov sin.
Fosili, otkriveni prije 100 godina, za koje se vjeruje da su ključni za proučavanje ranih perioda čovječanstva, nestali su u vrijeme kada je počeo rat na Pacifiku, dok su prebacivani na sigurno - u Sjedinjene Američke Države.
Ono što je Bauen video 1947. godine u lučkom gradu na sjeveru Kine lako bi mogli da budu fosili, koji su prebacivani na područje nekadašnje američke vojne baze Holkomb, kažu istraživači.
Bauen je ispričao svom sinu 2010. godine kako je iskopao iz zemlje dotične drvene sanduke i koristio ih kao oslonac u mitraljeskom gnijezdu kada se kamp Holkomb našao na udaru kineskih komunističkih snaga. U ovom napadu, Bauen je zarobljen.
Mnogo kasnije, poslije nastanka njegovih memoara, Bauenova porodica je kontaktirala univerzitet Vitvatersrand, čija arheološka istraživanja uživaju veliki ugled u svijetu.
Upravo je Vitvatersrand otkrio fosile "kolijevke čovječanstva" u Južnoj Africi, koji su stariji od kineskog "Homo Erectusa", to jest Pekinškog čovjeka, čiji su ostaci izgubljeni poslije Drugog svjetskog rata.
Preživjeli američki veteran željno očekuje da čuje da li će njegovi memoari dovesti do ponovnog pronalaska kostiju Pekinškog čovjeka.
Uprkos visokoj novčanoj nagradi, njima se već šest decenija ne može ući u trag, a Bauenov iskaz do sada je "najkredibilniji u vezi s posljednjim tragom ovih važnih fosila", navodi se u univerzitetskom časopisu.
Naučnici su u međuvremenu posetili grad Činhuangdao, gdje je Bauen poslednji put vidio sanduke - na području koje je sada pod asfaltom parkirališta, u okviru veoma urbanizovane zone.
"Ako su to unutra bili fosili, možda su zauvijek izgubljeni, a možda su i dalje tu, ispod asfalta, u ovom kineskom lučkom gradu", navode stručnjaci južnoafričkog univerziteta.
Fosili Pekinškog čovjeka su nestali u vrijeme japanskog napada na Perl Harbor 1941. godine, koji je SAD uvukao u Drugi svjetski rat.
Dok su japanske snage napredovale ka Pekingu, tamošnje vlasti su odlučile da je bolje prebaciti fosile na sigurno, u SAD. Ali, kad su se borbe intenzivirale, sanduci su nestali na putu ka obali.
(blic)