Crnogorsko društvo je vjekovima bilo bogato pjedincima koji su važili za vizionare i pregaoce. Takav je bio Čedo Šćepović. Rođen u Titogradu, 1931. godine, živio je u Staroj Varoši, odakle je mnogo učinio za grad i državu.
Stajao je rame uz rame sa Antom Markovićem – kojeg pojedinci u svim djelovima bivše Jugoslavije smatraju za jednog od većih reformatora – kao potpredsjednik tadašnje Privredne komore Jugoslavije.
Mnogo je kvaliteta kojima je odisao Šćepović, ali njegova posvećenost radu i stvaranju su kvaliteti koji se uvijek vežu za njega. Uvijek je zračio gospodstvom i elegncijom.
Kroz cijeli radni vijek bio je na rukovodećim pozicijama velikih kompanija i neko ko je prepoznat kao istinski lider i inovator, neko ko bi trebalo generacijama današnjih direktora da bude uzor, jer je uvijek bio marljiva i pravična osoba.
Uvijek je dolazio prvi, a odlazio posljednji sa posla i uvijek je očekivao od svojih zaposlenih odgovornost i predanost poslu kojim se bave.
Redovno je radio i vikendima kako bi ostvario sve ciljeve koje je zacrtao. Šćepovića su karakterisali visoki poslovni standardi, etičnost, kultura poslovnog ponašanja, kao i odgovornost prema klijentima i zaposlenima.
Kada je platni promet u našoj zemlji postao otežan i kada se živjelo od danas do sjutra, zahvaljujući njemu distribucija robe se obavljala kao da nije bilo sankcija, a sve se zasnivalo na odloženom plaćanju, odnosno povjerenju.
To nam uistinu govori o ugledu Šćepovića koji je u teškim vremenima dobijao povjerenje inostranih kompanija. Sve ovo je radio iz ljubavi prema Crnoj Gori. Rado se sjetih dana kada sam sa njim, svojim prvim mentorom, slavio majksu zoru. Njegove oči su bile pune sjaja, iako je tada bio u poznim godinama.
Šćepović je počasni građanin Košica, što nam govori koliko treba da budemo ponosni što smo imali ovakvog čovjeka i genijalca. Gen za vođenje kompanija i preduzetništvo je u porodici Šćepović nasljedan.
Tako je o preduzetništvu učio od svog strica Neša Šćepovića koji je takođe bio ugledan trgovac i dugogodišnji predsjednik opštine Podgorca.
Čedo ga je pominjao u obraćanjima, govoreći o svojim počecima:
„Ja ga se sjećam tako što sam kao dječak od šest-sedam godina bio izabran za polaznika, po običaju za vrijeme Božića. Sjedio sam sa njim i njegovom porodicom za trpezom i bio tretiran kao veoma važan gost, čak sam sjedio na čelu stola. Možete zamisliti kako sam se osjećao, vrlo uzbuđeno i srećno.
Strika Nešo je bio srdačan i energičan čovjek, bio je ugledani trgovac, posjedovao je trgovačke radnje. Iz priča sam i ja saznao da je bio human čovjek, vodio je računa o siromašnim, pomagao im je u hrani, ogrijevu ili novcu svojim sopstvenim sredstvima i nikad iz opštinske kase. Podgoričani su ga zvali sirotinjska majka“.
(Izvod iz intervjua za Privrednu komoru Crne Gore)
Takođe, Šćepović je četiri godine proveo u Pragu, tadašnjoj Čehoslovačkoj Republici, gdje je radio na predstavljanju i angažovanju crnogorskih kompanija na međunarodno tržište. Tih dana se takođe rado prisjećao.
„Odlazak u Čehoslovačku predstavlja krunu mog dotadašnjeg rada i omogućio je da još više iskažem svoje potencijale kao privrednik. Predstavljao sam firmu Industrimport, ali bio angažovan i od drugih firmi, npr. Drvoimpex.
Praških dana se rado sjećam, tamo sam boravio četitri godine (1982-1986), to je period lijepih događanja i uspomena. Do mog dolaska, na ovomtržištu je 70% poslovanja za Crnu Goru obavaljala firma Genex iz Srbije, o ostatak preduzeća iz Crne Gore.
Pitao sam se zašto bi neko drugi radio poslove za nas kad mi imamo potencijala. Odmah sam se aktivirao, obilazio razne firme i institucije i obezbjeđivao posao, pa se taj odnos promijenio u korist Crne Gore, na što sam posebno ponosan“.
Čedo Šćepović nas je napustio 2015. godine.